RANCANGAN PENGAJARAN TAHUNAN PENDIDIKAN MORAL TINGKATAN EMPAT TAHUN 2011

Posted by Ketua Panitia Pendidikan Moral SMK SYP1 2010/2011




Rancangan Tahunan Pendidikan Moral Tingkatan Empat 2011
[ PENGGAL 1 ]



Minggu
Bidang Pembelajaran(BP)1:
Nilai Berkaitan dengan Perkembangan Diri
Kandungan Akademik
Objektif/Hasil Pembelajaran
Aktiviti Pembelajaran
Panduan Guru/        Buku Teks
Minggu
1
BP 1.1  Kepercayaan Kepada
             Tuhan

Keyakinan wujudnya Tuhan sebagai pencipta alam dan mematuhi segala suruhan-Nya berlandaskan pegangan agama masing-masing selaras dengan prinsip Rukun Negara.




Manusia diamanahkan untuk mengurus alam dan penghuninya.

Peranan dan tanggungjawab sebagai satu amanah.
·         Sikap bertanggungjawab terhadap setiap tindakan untuk kesejahteraan diri dan orang lain.
·         Perlakuan yang baik perlu dilakukan oleh setiap individu.


1.        Menerima hakikat                                                bahawa manusia dipertanggungjawab menjaga dan melindungi alam dan penghuninya.

2.        Rujuk juga objektif    Unit 1.




i. Mengkaji kesan tindakan manusia
   menguruskan alam terhadap
   penghuninya.
   -  Bencana alam
   -  Pencemaran
ii.Membincangkan kata-kata hikmat
   yang bertemakan manusia dan alam
   daripada Kung Fu Tze, Lao Tze dan
   Thirukural.
iii.Rujuk juga aktiviti Buku Teks Unit 1


Unit 1



Kesejahteraan Alam Tanggungjawab Bersama.
Minggu
2
BP  1.2 Amanah

Sikap bertanggungjawab yang  boleh menimbulkan kepercayaan dan keyakinan orang lain.
Sikap amanah sebagai pegangan hidup.
Amalan amanah dalam kehidupan
·         Amalan slogan ‘Bersih,Cekap dan Amanah’ dalam setiap tugas dan tanggungjawab.
-          Jentera pentadbiran
-          Kegiatan politik
·         Amalan amanah mengikut perspektif agama.
-          Islam
-          Buddha
-          Hindu
-          Kristian
-          Sikh.




1.       Melaksanakan setiap tugas dan tanggungjawab dengan amanah seperti yang dituntut oleh agama.
2.       Rujuk juga objektif Unit 2.





i. Mengadakan forum bertajuk
   ‘Bersih Cekap dan Amanah’
   dalam  pentadbiran kerajaan dan  
    kegiatan  politik.
ii.Membincangkan amalan amanah
    mengikut perspektif agama.
iii.Rujuk juga aktiviti Buku Teks
    Unit 2.

Unit 2


Amanah Pegangan Hidup Kita


Minggu
3


BP   1.3  Harga Diri

Keupayaan dan keyakinan diri agar mampu memulia dan menjaga maruah diri dalam kehidupan.

Kecemerlangan tunggak kehidupan


Penentuan matlamat hidup yang diingini.
·         Matlamat untuk mencapai kesejahteraan hidup.
-          Berjaya
-          Bahagia
·         Pengiktirafan masyarakat kepada individu yang mempunyai harga diri
-          Sokongan
-          Galakan


1.        Menentukan matlamat yang diingini untuk mencapai kesejahteraan hidup.
2.        Rujuk juga objektif Unit 3.


i.Menyusun dan membincangkan
  matlamat hidup yang diingini
  mengikut keutamaan.
ii.Rujuk juga aktiviti Buku Teks
   Unit 3.



Unit 3


Remaja Bermatlamat Hidup Cemerlang


Minggu
4
BP   1.4  Bertanggungajwab

Kesanggupan diri seseorang untuk memikul dan melaksanakan tugas serta kewajipan dengan sempurna.
Pengurusan masa tanggungjawab setiap insan.
Pengurusan masa meningkatkan daya produktiviti diri.
·         Pengurusan masa secara bijaksana
-          Perancangan masa belajar
-          Perancangan masa untuk aktiviti kokurikulum.
-          Perancangan masa untuk keluarga
-          Perancangan masa untuk diri (beristirehat dan hobi)


1.            Merancang pengurusan masa secara bijaksana dengan penuh tanggungjawab.
2.            Rujuk juga objektif
Unit 4.



i.  Membina jadual pengurusan 
    masa mingguan.
ii. Menghasilkan statistik tentang
   pengagihan masa.
   Contoh : graf/carta.

iii.Rujuk juga aktiviti Buku Teks
    Unit 4.   

Unit 4


Masa Tidak Menunggu Kita.

Minggu

4
BP 1.5 Hemah Tinggi
      
     Beradab sopan dan berbudi pekerti mulia dalam
pergaulan seharian.
       





Amalan berhemah tinggi pemangkin tindakan yang bijaksana.
Tindakan yang bijaksana melalui pendekatan berhemah
·         Ramah mesra tanpa mengira status
·         Usaha menyesuaikan diri dalam pelbagai situasi.


1.          Sentiasa berlaku sopan dalam setiap tindakan.
2.          Rujuk juga objektif Unit 5.


i.   Membincangkan ciri-ciri
     kesopanan dalam sesuatu situasi
    Contoh : Ketika menghadiri
    Upacara kelahiran,perkahwinan
    dan pengebumian.
ii. Rujuk juga aktiviti buku teks
    Unit 5.

 

Unit 5

Berhemah Tinggi Tinggi Hikmahnya.





Minggu

      5

 

CUTI TAHUN BARU CINA ( 3 Feb – 4 Feb)






Minggu
6

 

 

 

 

BP 1.6  Toleransi


Kesanggupan bertolak ansur, sabar dan mengawal diri bagi mengelakkan berlakunya pertelingkahan dan perselisihan faham dan kesejahteraan hidup.

Toleransi asas perpaduan kaum


Toleransi mewujudkan perpaduan masyarakat
·         Amalan hidup pelbagai kaum perlu dihormati
-          Agama/Kepercayaan
-          Cara hidup
-          Adat resam


1.          Menghormati amalan hidup pelbagai kaum.
2.          Rujuk juga objektif Unit 6.




i.  Membincangkan contoh-contoh
    adat resam dan kepercayaan
    pelbagai kaum berkaitan dengan
    kelahiran,perkahwinan dan
    kematian.
ii.  Sketsa tentang adat resam
     perkahwinan sesuatu kaum.
iii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 6.

Unit 6


Rakyat Bertoleransi Negara Harmoni.


Minggu
7

BP 1.7  Berdikari


Kebolehan dan kesanggupan melakukan sesuatu tanpa bergantung kepada orang lain.

Amalan berdikari pemangkin pembangunan negara.
Ilmu menjana masyarakat berdikari
·         Masyarakat berilmu yang berdikari membantu membangunkan negara.
-          Pendidikan
-          Sains dan teknologi



1.Menyertai kepentingan
  berilmu supaya dapat
  membantu hidup
  berdkari.
2.Berusaha menuntut
    ilmu untuk hidup
    berdikari.
3. Rujuk juga objektif
    Unit 7.



i.  Sumbang saran tentang
    kepentingan mendapatkan ilmu
    untuk membantu hidup berdikari.

ii.Rujuk aktiviti buku teks Unit 7.

Unit 7


Masyarakat Berilmu Masyarakat Berdikari
Minggu
8

BP 1.8  Kerajinan


Usaha yang berterusan        penuh dengan semangat ketekunan,kecekalan, kegigihan, dedikasi dan berdaya maju dalam melakukan sesuatu perkara.
Kecekalan membawa kejayaan dalam hidup.
Berkat cekal dan yakin dalam menghadapi segala rintangan akan menghasilkan kejayaan
·         Cekal menghadapi dugaan dan cabaran kunc kejayaan
-          Penjelajah
-          Perekacipta
-          Penemu



1.       Berkeyakinan dan tabah menghadapi dugaan dan cabaran untuk mencapai kejayaan.
2.       Rujuk juga objektif Unit 8.





i.  Membuat satu lakaran untuk
    menggambarkan konsep
    kerajinan dan mempamerkan
    lakaran di papan kenyataan kelas
ii. Menghasilkan folio tentang
    penjelajah/perekacipta/penemu.
iii.Rujuk Aktiviti Buku Teks Unit 8.

Unit 8


Mereka Yang Berjaya.
Minggu 9 &10






PENTAKSIRAN KENDALIAN BERASASKAN SEKOLAH  1


MINGGU
11


CUTT PERTENGAHAN PENGGAL 1  ( 11/3 HINGGA 19/3)
Minggu
12

BP 1.9 Kasih Sayang


Kepekaan dan perasaan cinta yang mendalam serta berbekalkan yang lahir daripada hati yang ikhlas.
Ilmu yang bermanfaat boleh mengukuh kasih sayang
Manusia yang menyayangi diri dan orang lain senantiasa melengkapkan diri dengan ilmu yang bermanfaat.

·         Penggunaan ilmu untuk kesejahteraan hidup bersama
-          Ilmu teknologi maklumat dan komunikasi
-          Ilmu perubatan
·         Penyalahgunaan ilmu pengetahuan sains dan teknologi harus dielakkan
-          Ciptaan senjata nuklear dan kimia
-          Penggunaan manusia/haiwan dalam ujikaji.



1.  Mengamalkan kasih   
     dengan menggunakan
     pelbagai ilmu secara
     bijaksana tanpa
     menyalahgunakannya

2.  Mengamalkan kasih 
     sayang dalam
     kehidupan seharian.
3.  Rujuk juga objektif
     Unit 9.


i.Membincangkan penyataan berikut
  dalam konteks penyalahgunaan  
  ilmu pengetahuan sains dan
  teknologi – “Pengeboman
  Hiroshima dan Nagasaki telah
  banyak  mengorbankan nyawa ” 
ii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 9.        

Unit 9


Berilmu ke Arah Kesejahteraan Hidup.
Minggu 13

BP 1.10 Keadilan

       Tindakan dan keputusan           
       yang saksama serta tidak
       berat sebelah
Pengadilan yang telus pemangkin keamanan dan keharmonian.
Keadilan menjamin kesejahteraan masyarakat.
·         Peranan pelbagai pihak dalam menjamin keadilan.
1.Menerima amalan keadilan melalui system kehakiman Negara.
1.       2.Bersikap adil dalam mengambil tindakan dan membuat keputusan
i.                     Membincangkan carta organisasi jenis-jenis mahkamah.
ii.                    Simulasi: perbicaraan di mahkamah.

Unit 10

Sistem Mahkamah







Minggu
14









Minggu
15

BP 1.11 Rasional


Boleh berfikir berdasarkan alasan dan bukti yang nyata dan dapat mengambil tindakan berasaskan pertimbangan yang wajar.
Sikap rasional asas pertimbangan yang wajar
Pemikiran yang matang melahirkan tindakan berhikmah
·         Kesudian memberi teguran yang membina dan bersedia menerima teguran orang lain.
·         Amalan berfikir sebelum bertindak.



1.        Mengamalkan sikap rasional dalam setiap tindakan.
2.        Rujuk juga objektif Unit 11.


i.  Mengadakan perbahasan tentang
    kepentingan bertindak secara
    rasional dalam kehidupan.
    Contoh : Tajuk perbahasan –
    “Mengejar kebendaan
    menyebabkan keruntuhan moral
    masyarakat”
ii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 11.




Unit 11


Berfikir Matang Bertindak Berhikmah.

BP 1.12 Kesederhanaan


Bersikap tidak keterlaluan dalam membuat pertimbangan dan tindakan sama ada dalam pemikiran, pertuturan atau perlakuan tanpa mengabaikan kepentingan diri dan orang lain.







Kesederhanaan sikap yang mulia


Sikap kesederhanaan dalam kehidupan
·         Amalan kesederhanaan mengikut perspektif agama.
-          Islam
-          Buddha
-          Hindu
-          Kristian
-          Sikh


1.        Mengamalkan sikap kesederhanaan seperti yang dituntut oleh agama.
2.        Rujuk juga objektif Unit 12.


i.   Mencari beberapa kata hikmat
     yang menggambarkan nilai
     kesederhanaan.

ii.  Menyediakan poster yang
     menggambarkan nilai
     kesederhanaan bersama dengan
     cogan kata sesuai.

iii. Mengarang cerpen yang bertema
     ‘ kesederhanaan’
iv. Rujuk aktiviti buku teks Unit 12.

Unit 12


Kesederhanaan Cerminan Kemuliaan.
Minggu
Bidang Pembelajaran (BP) 2:
Nilai Berkaitan dengan kekeluargaan
Kandungan Akademik
Objektif/Hasil Pembelajaran
 Aktiviti Pembelajaran
Panduan Guru /
Buku Teks









Minggu
     16




Minggu
17
BP 2.1 Kasih Sayang terhadap Keluarga

        Perasaan cinta , kasih dan sayang yang mendalam dan   berkekalan terhadap
  keluarga.

Budaya penyayang pegangan hidup

Berkeluarga

Hari istimewa keluarga menjalin kemesraan sesama anggota keluarga
·         Hari istimewa keluarga diraikan bersama
-          Hari ibu / bapa
-          Ulang tahun perkahwinan
-          Ulang tahun kelahiran
-          Hari-hari perayaan





1.  Meraikan hari-hari
     istimewa keluarga
     sebagai menunjukkan
     kasih sayang terhadap
     keluarga
2.  Menunjukkan
     perasaan kasih dan
     sayang terhadap
     keluarga.
3. Rujuk juga objektif
    Unit 1



i.   Menulis puisi untuk menghargai
     jasa bakti ibu bapa.

ii.  Merancang sambutan satu
     perayaan di kalangan anggota
     keluarga.
iii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 13

Unit 13



Mereka Mengasih Kita Menyayangi.


BP 2.2Hormat dan Taat
   kepada Anggota
   Keluarga

Memuliakan setiap anggota
keluarga dengan berinteraksi dan memberi layanan secara bersopan untuk mewujudkan keluarga yang harmoni.


Amalan hormat-menghormati menghindari konflik

Sikap prihatin menjamin kesejahteraan keluarga
·         Saling memahami antara anggota
keluarga dengan mengambil kiri aspek perasaan, minat, pendapat dan perlakuan.




1.       Peka terhadap keperluan dan perasaan anggota keluarga.
2.       Rujuk juga objektif Unit 14.





i.  Syarahan / pidato tentang amalan
    hormat-menghormati untuk
    menghidari konflik di kalangan
    anggota keluarga
ii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 14

Unit 14



Keluarga Harmoni
Hidup Sejahtera.





Minggu
17
BP 2.3 Mengekalkan Tradisi
    Kekeluargaan

        Menerima, menghormati
        dan mengamalkan   
        sesuatu kebiasaan, adat 
        dan  kepercayaan yang
       diwarisi   secara turun-
        menurun    dalam
       keluarga
       
Pengekalan tradisi kekeluargaan tanggungjawab setiap anggota keluarga
Tanggungjawab setiap anggota keluarga mengekalkan tradisi keluarga
·         Amalan sesuatu tradisi keluarga
·         Amalan tradisi keluarga sebagai cara hidup.







1.Mengamalkan tradisi keluarga dalam kehidupan seharian.

2.Rujuk juga objektif  Unit 15.




i.   Mengumpul maklumat tentang
     tradisi kekeluargaan dan
     membincangkannya.

ii.  Mengadakan perbahasan
     bertajuk ‘Tradisi Kekeluargaan
     Bukan Penghalang Kemajuan’
iii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 15

 

Unit 15



Kukuhkan Institusi Kekeluargaan.


BP 2.4 Tanggungjawab
             terhadap Keluarga
Kewajipan yang harus dilaksanakan oleh setiap individu terhadap keluarga untuk melahirkan keluarga bahagia,meningkatkan imej dan menjaga maruah keluarga.

Rumahku Syurgaku


Kehidpan keluarga berkualiti tanggungjawab anggotanya.
·         Usaha meningkatkan dan mengekalkan suasana kehidupan keluarga yang berkualiti
-          Perpaduan
-          Kemesraan
-          Perkongsian masa suka dan duka



1.Bertanggungjawab terhadap keluarga bagi membentuk keluarga bahagia.
2.Rujuk juga objektif  Unit 16.


i.  Mengumpul maklumat tentang
    keluarga bahagia dan menulis
    karangan ringkas berdasarkan
    hasil sumbangsaran tersebut.
ii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 16,

 

Unit 16


Hubungan Mesra Keluarga Bahagia.

Minggu
Bidang Pembelajaran (BP)3:
Nilai Berkaitan dengan Alam Sekitar
Kandungan Akademik
Objektif/Hasil Pembelajaran
 Aktiviti Pembelajaran
Panduan Guru /
Buku Teks

Minggu       
   18








BP 3.1  Menyayangi dan   
             Menghargai Alam
             Sekitar
       Kesedaran tentang perlunya memelihara dan memulihara alam sekeliling untu  mengekalkan keseimbangan ekosistem.

Cintai alam hargai kehidupan



Pemeliharaan dan pemuliharaan alam sekitar dijayakan bersama
·         Usaha penghutanan semula
·         Usaha mengekalkan keseimbangan ekosistem
-          Manusia
-          Flora dan fauna




1.Melaksanakan tanggung-jawab bersama dengan memelihara dan memulihara alam sekitar.
2.Rujuk juga objektif
 Unit 17.



i.   Mengadakan projek kitar semula.
ii.  Lawatan ke Institut Penyelidikan
     Perhutanan Malaysia ( FRIM)
     atau tempat yang berkaitan
     dengan penghutanan semula.
iii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 17.

Unit 17



Flora Fauna Anugerah Tuhan

Minggu
    18
BP 3.2 Keharmonian antara
             Manusia dengan Alam
             Sekitar.

Keadaan saling memerlukan
hubungan yang harmonis antara manusia dengan alam sekeliling supaya kualiti kehidupan manusia dan alam sekeliling terpelihara.
Perancangan dan pengurusan sisa yang sistematik menjamin keselesaan hidup

Pelupusan sisa secara terancang dan berteknologi menjamin persekitaran berkualiti
·         Usaha mengurangkan penggunaan bahan sumber yang terhad.
·         Usaha mengguna semula
·         Usaha mengitar semula




1.Melibatkan diri dalam penjimatan penggunaan sumber dan menguruskan sisa secara bijaksana
2.Rujuk juga objektif
Unit 18.




i.   Mengadakan lawatan sambil
     belajar ke satu tempat
     pengurusan sisa.
     Contoh : Logi Kumbahan;
                    Pusat Kitaran Semula
ii   Merancang Minggu Kitar
     Semula di bilik darjah / sekolah.
iii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 18.
   

Unit 18




Fikir Dahulu Sebelum Buang.
Minggu
19- 21

 

PEPERIKSAAN PERTENGAHAN TAHUN 2011 (8/5 HINGGA 24/5)


Minggu
22-23

 

Cuti Pertengahan Tahun 2011(27 MEI  hingga 11 JUN)















            Rancangan Tahunan  Pendidikan Moral penggal 2 2011


Nilai dan Penerangan
Kandungan Akademik
Objektif/Hasil Pembelajaran
Aktiviti Pembelajaran
Panduan Guru /
Buku Teks

Minggu
24



















Minggu
    25
3.3Kemapanan Alam Sekitar


Pengekalan keseimbangan alam sekeliling sebagai tanggungjawab bersama untuk kesejahteraan hidup.
Pengurusan yang berhikmah menjamin keseimbangan alam

Pengurusan tanah secara berhikmah menjamin kehidupan berkualiti
·         Pengurusan tanah secara bertanggungjawab untuk pelbagai aktiviti.
-          Perindustrian
-          Pertanian
-          Perlombongan
-          Petempatan




1.Menjaga dan menguruskan alam sekitar dengan sebaik-baiknya
2.Rujuk juga objektif
 Unit 19.



i.   Projek individu / berkumpulan :

-          Mengenalpasti satu kawasan  tanah di sekolah untuk projek pertanian
-          Melakarkan pelan pengurusan tanah tersebut
-          Membentangkan kertas kerja tentang pengurusan tanah tersebut.
ii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 19.



 

Unit 19


Alam Sebagai Teman.
3.4Peka terhadap isu-isu
Alam Sekitar


Prihatin terhadap persoalan yang berkaitan dengan alam sekeliling dan berusaha menyelesaikannya
Keseimbangan alam sekitar menjamin kesejahteraan semua hidupan

Pengekalan keseimbangan alam sekitar tanggungjawab bersama
·         Peranan pelbagai pihak dalam menjaga kualiti alam sekitar
-          Individu
-          Agensi kerajaan
( Jabatan Alam Sekitar )
-          Badan bukan kerajaan (NGO)
tempatan
-          Badan NGO antarabangsa
( World Wildlife Fund dan       Green Peace )





1.Melibatkan diri dengan agensi-agensi berkaitan dalam menjaga kualiti alam sekitar.
2.Rujuk juga objektif
Unit 20.




i.  Mengumpul maklumat tentang
    peranan pelbagai agensi dalam 
    menjaga kualiti alam sekitar dan
    membincangkannya.

ii.  Merancang dan menjalankan
     aktiviti penjagaan alam sekitar di
     sekolah.
iii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 20

 

Unit 20



Alam Sekilat Berkualiti Tanggungjawab Bersama.

Minggu
Bidang Pembelajaran (BP) 4:
Nilai Berkaitan Patrotisme
Kandungan Akademik
Objektif/Hasil Pembelajaran
 Aktiviti Pembelajaran
Panduan Guru /
Buku Teks












Minggu
    26
4.1    Cinta akan Negara


Perassan sayang dan bangga kepada negara serta meletakkan kepentingan negara melebihi kepentingan diri
.
Cinta akan negara membawa kemajuan

Kemajuan negara kebanggaan rakyat
·         Bangga dengan kemajuan negara dalam pelbagai bidang
-          Ekonomi
-          Sains dan teknologi



1.Bangga dan menyokong usaha pelbagai bagi memajukan negara dalam pelbagi bidang.
2.Rujuk juga objektif
Unit 21.





i.   Membincangkan cara-cara untuk
     menunjukkan rasa terima kasih
     kepada kerajaan kerana berusaha
ii.  Rujuk aktiviti buku teks Unit 21.

Unit 21


Kemajuan Negara Kebanggaan Rakyat.
4.2    Taat Setia kepada Raja dan Negara

Kepatuhan dan kesetiaan yang berkekalan kepada Raja dan negara.
Sejarah negara pemangkin semangat patriotik

Kesetiaan rakyat dalam memperjuangkan kemerdekaan dan kedaulatan negara menjadi teladan generasi kini.
·         Perjuangan anak watan menentang penaklukan penjajah.
-          Dato’Onn bin Jaafar
-          Datuk Penglima Bukit Gantang
-          Dato’ Nik Ahmad Kamil
-          Dato’ Hamzah Abdullah
-          Rosli Dhobi
·         Perjuangan untuk menuntut kemerdekaan negara.
-          Pakatan murni ke London.




1.Patuh dan setia kepada negara sebagaimana yang ditunjukkan oleh tokoh-tokoh yang mempertahankan maruah negara.
2.Rujuk juga objektif
 Unit 22.



i.  Membuat kajian kes tentang
    perjuangan salah seorang anak
    watan dalam menentang penjajah.

ii. Sketsa tentang tuntutan
    kemerdekaan.

iii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 22.


Unit 22



Berjuang Demi Kedaulatan Negara.

Minggu

27






4.3    Sanggup Berkorban untuk Negara
  
        Kerelaan melakukan atau menyerahkan sesuatu   termasuk nyawa sebagai
 tanda kebaktian untuk
  negara.













Rakyat setia negara gemilang.


Berkorban demi negara
·         Kesanggupan rakyat berkorban untuk berbakti kepada negara.
-          Nyawa
-          Harta benda.





1. Menjadi rakyat yang
   sanggup berkorban dan
   berbakti untuk negara.
2.Rujuk juga objektif
   Unit 23.



i.  Menghasilkan cerpen/esei
    bertema ‘Pengorbanan rakyat
    untuk negara’
ii. Rujuk aktiviti buku teks Unit.23

Unit 23



Keranamu
Malaysia.
Minggu

Bidang Pembelajaran 5

Nilai Berkaitan dengan
Hak Asasi Manusia
Kandungan Akademik
Objektif/ Hasil pembelajaran
Aktiviti pembelajaran

Panduan Guru/ Buku Teks





Minggu

27










 

Bidang Pembelajaran 5

Nilai Berkaitan dengan
Hak Asasi Manusia.

5.1    Melindungi Hak Kanak-kanak

Membela, memberi naungan dan memelihara hak kanak-kanak bagi menjamin kehidupan mereka yang sempurna.






Pengiktirafan menjadi pemangkin

Perkembangan diri.

Pengiktirafan kanak-kanak dari segi bakat dan kebolehan

·         Peringkat pengiktirafan
-          Sekolah
-          Kebangsaan
·         Bentuk-bentuk pengiktirafan
-          Lisan
       -      Bertulis






















1. Menyedari hak mendapat layanan dan pengiktirafan setimpal dengan bakat dan pencapaian.
2. Rujuk juga objektif
Unit 24.








i.  Sumbang saran tentang jenis-
    pengiktirafan dan layanan yang
    wajar diberikan kepada murid-
    murid atas pencapaian dan
    kebolehan mereka.
iii.                  Rujuk aktiviti buk
iv.                  u teks Unit 24.

Unit 24







Keistimewaan Kanak-kanak,
Kita Hargai.

Minggu

28





5.2    Menghormati Hak Wanita
  
        Melindungi dan
        mengiktiraf wanita
        sebagai individu yang
        boleh member sumbang-
        an dalam pembangunan
        keluarga, masyarakat    
       dan  negara.


Hak wanita diperuntukan dalam undang-undang.

Dasar Wanita Negara menjana kemajuan
Wanita
·         Penggubalan Dasar Wanita Negara
Menjamin kebajikan dan kepentingan wanita
-          di luar bandar.
-          Kurang berupaya dan cacat
-          Pekerjaan
-          Keperluan kesihatan
-          Peluang pendidikan.

1.  Menyokong usaha pelbagai pihak dalam mengangkat martabat wanita.
2.  Rujuk juga objektif
Unit 25.
i.Kajian kes tentang usaha kerajaan dalam menjamin kebajikan dan kepentingan wanita.

ii. Rujuk juga aktiviti buku teks Unit 25.

Unit 25

Mengangkat Martabat Kaum Wanita

Minggu

29
5.3    Melindungi Hak Pekerja

Menghormati,menghargai dan mengiktiraf perkhidmatan,jasa dan sumbangan golongan pekerja dalam pembangunan negara.






Pekerja berkualiti teras kejayaan negara.
Usaha meningkatkan kualiti perkhidmatan pekerja tanggungjawab bersama.
·         Peranan pelbagai pihak bagi meningkatkan mutu perkhidmatan pekerja.
-Kementerian Sumber Manusia
-Kesatuan Sekerja
-Pertubuhan Buruh Antarabangsa


1.Menyokong usaha pelbagai pihak dalam meningkatkan kualiti perkhidmatan pekerja.
2.Rujuk juga objektif
unit 26.


i.Perbincangan tentang cara meningkatkan mutu perkhidmatan pekerja.
ii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 26.

Unit 26


Pekerja Nadi Negara.


Minggu
30 & 31














5.4    Menghormati Hak Golongan Kurang Berupaya

Memberi layanan yang bersopan kepada golongan kurang berupaya supaya tidak berasa tersisih dan mengiktiraf mereka sebagai insan ciptaan Tuhan.



Golongan kurang berupaya aset negara


Kecacatan tidak menghalang seseorang individu untuk berjaya
·         Golongan kurang berupaya berkebolehan untuk berjaya
-Tempatan/negara
-Antarabangsa




1.. Menerima bahawa kecatatan bukan penghalang untuk berjaya dan menjadi terkenal.

2..  Mengiktiraf sumbangan golongan yang kurang berupaya.

3.       Rujuk juga objektif
Unit 27.





i.  Memilih seorang individu yang tidak sempurna sifat fizikalnya tetapi berjaya dalam bidang yang diceburinya.  Ceritakan penglaman dan pencapaiannya.
ii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 27.

Unit 27




Keistimewaan yang Menyerlah.



Minggu

32







5.5    Melindungi Hak Pengguna

Membela dan memelihara hak individu untuk menjadi pengguna yang berilmu,mendapat perkhidmatan serta barangan yang berkualiti dan tidak mudah dieksplotasi.

Pengguna penggerak kualiti perkhidmatan.

Hak pengguna wajar diperjuangkan
·         Usaha mendapatkan layanan yang adil.
·         Amalan berwaspada terhadap akibat pengeksploitasian pengguna atau pengeluar



1. Membela hak pengguna untuk mendapat barangan dan perkhidmatan yang berkualiti.
2. Rujuk juga objektif
 Unit 28.




i.Sketsa tentang hak pengguna untuk mendapat barangan dan perkhidmatan yang berkualiti.

ii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 28.

Unit 28



Pengguna Bijak Masyarakat Sejahtera.
Minggu

Bidang Pembelajaran 6

Nilai Berkaitan Dengan Demokrasi
Kandungan Akademi
Objektif/Hasil Pembelajaran
Aktiviti Pembelajaran
BBM
Panduan Guru  /Buku Teks

Minggu

33












6.1 Mematuhi Peraturan dan   Undang-undang.

      Menerima dan mematuhi
      peraturan dan undang-
      undang yang telah
      ditentukan tanpa mengira
      sesiapa dan di mana
      seseorang itu berada.





Penguatkuasaan undang-undang menjamin kestabilan negara.

Tanggungjawab rakyat mematuhi undang-undang negara
·         Patuh kepada undang-undang yang diperuntukkan.
-          Akta Keselamatan Dalam Negeri
-          Akta dadah Berbahaya
-          Akta Juvana
-          Akta Cukai Pendapatan.




1. Menerima kenyataan bahawa setiap kegiatan yang mematuhi undang-undang penting untuk pembangunan dan kestabilan negara.
2.. Mematuhi undang-undang negara.
3.  Rujuk juga objektif
 Unit 29.





i. Membincangkan kepentingan mematuhi peraturan pembayaran cukai pendapatan untuk pembangunan negara.

ii.Forum : Kepentingan akta dalam penguatkuasaan undang-undang.

iii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 29.

Unit 29




Undang-undang Asas Kestabilan Negara.

Minggu

34








6.2 Kebebasan Bersuara

      Kebebasan berucap dan
      mengeluarkan fikiran
      dengan batasan tertentu
      bagi menjagakeselamatan
      dan ketenteraman.


Kebebasan bersuara di tempat awam berasaskan adab dan peraturan
Kebebasan bersuara dengan batasan menjamin ketenteraman bersama
·         Batasan berucap di tempat awam
-          Peraturan berucap
-          Tidak menyentuh isu sensitif
-          Tidak menimbulkan huru-hara



1. Mematuhi peraturan berucap di tempat awam.

2.Rujuk juga objektif
Unit 30.


i. Berpidato/berucap/syarahan berasaskan adab dan peraturan.

ii.Membincangkan kesan buruk ‘tunjuk perasaan’ berdasarkan keratan akhbar.

iii.Rujuk aktiviti buku teks Unit 30.

Unit 30



Kebebasan Mengikut Perlembagaan













Minggu

35

Cuti Pertengahan Penggal 2 (3/9 hingga 11/9 2011)














Minggu

36 & 37








6.3 Kebebasan Beragama

Kebebasan setiap individu untuk menganuti dan mengamalkan agamanya seperti yang diperuntukkan dalam Perlembagaan Malaysia.



Memelihara kesucian tempat beribadat hak setiap penganut agama.
Sikap saling menghormati tempat beribadat penganut pelbagai agama mengelak prasangka kaum.
·         Amalan menghormati tempat beribadat penganut pelbagai agama.
-          Masjid dan surau
-          Tokong
-          Kuil
-          Gereja
-          Wat Vihara
-          Gurdwara.


1..  Menjaga kesucian tempat beribadat agama sendiri dan menghormati tempat beribadat agama penganut lain.

2.Menghormati anutan dan amalan agama orang lain.

3.Rujuk juga objektif    Unit 31.

i. Sumbang saran tentang peraturan di tempat beribadat pelbagai agama.

ii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 31.

Unit 31

Menghormati Tempat Beribadat Amalan mulia.







6.4     Penglibatan Diri dalam 
Pembangunan Negara

Kebebasan untuk melibatkan diri dalam pelbagai aktiviti pembangunan negara dengan mematuhi peraturan,undang-undang dan Perlembagaan Malaysia.

Rakyat penyumbang ke arah pembangunan negara.

Kebebasan melibatkan diri dalam pelbagai aktiviti demi membangunkan negara.
·         Usaha melibatkan diri dalam aktiviti khidmat sosial
-          Unit beruniform
-          Organisasi kebajikan
-          Pertubuhan sukarela





1..  Memberi khidmat sosial ke arah pembangunan negara demi kebaikan bersama.

2.  Rujuk juga objektif  Unit 32.



i.   Lawatan sambil belajar ke salah sebuah organisasi kebajikan.
Contoh :  Rumah warga tua
                Rumah anak yatim

ii.   Membuat laporan tentang cara hidup penghuni rumah kebajikan dan memberi cadangan cara-cara orang ramai dapat membantu mereka.
iii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 32.

Unit 32

Berkhidmat untuk Negara.

Minggu

38








6.5     Sikap Keterbukaan

Bersedia memberi dan menerima pandangan, pembaruan dan kritikan selaras dengan kebenaran fakta dan norma masyarakat Malaysia.
Sikap keterbukaan menjamin hubungan yang harmonis
Amalan sikap terbuka dalam hubungan dengan pelbagai pihak.
·         Nasihat ,kritikan dan teguran diberi dan diterima dengan sikap terbuka
-          Anggota keluarga
-          Pihak sekolah
-          Anggota masyarakat.

1.       Bersedia menerima nasihat,kritikan dan teguran.
2.       Rujuk juga objektif    Unit 33.


i.   Main peranan sebagai seorang yang menerima teguran/kritikan.

ii.  Sumbang saran tentang kebaikan bersikap terbuka menerima nasihat/ktirikan/teguran.

iii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 33.

 

Unit 33

Sikap Terbuka yang Berhikmah.
Minggu

Bidang Pembelajaran 7

Nilai Berkaitan Dengan Keamanan dan Keharmonian

Kandungan Akademik
Objektif/ Hasil Pembelajaran
Aktiviti Pembelajaran

Panduan Guru/ Buku Teks



Minggu


39








7.1    Hidup Bersama Secara Aman
Hidup berbaik-baik antara satu sama lain dengan mengutamakan kedamaian dan keharmonian hidup tanpa mengira agama,bangsa,dan budaya.

Masyarakat Bersatu Negara Makmur.

Perpaduan dan keharmonian negara dipikul bersama
·         Peranan pelbagai pihak dalam menyatupadukan rakyat ke arah keharmonian negara.
-          Individu
-          Agensi kerajaan
-          Agensi Bukan Kerajaan

1.Turut serta dalam usaha-usaha ke arah menyatupadukan masyarakat.

2. Rujuk juga objektif Unit 34.


i.  Syarahan/Pidato bertema ‘Perpaduan’

ii. Rujuk  aktiviti buku teks Unit 34.

Unit 34

Malaysia yang Bersatu.



Minggu

40


7.2    Saling Membantu dan Bekerjasama
Usaha yang baik dan mambina yang dilakukan bersama pada peringkat individu,komuniti atau negara untuk mencapai sesuatu matlamat.


Peningkatan taraf hidup rakyat, usaha bersama.
Wawasan 2020 dijayakan bersama
·         Iltizam rakyat dalam merealisasikan
Wawasan 2020.
-          Matlamat Wawasan 2020
-          Cabaran-cabaran Wawasan 2020



1.Menerima cabaran-cabaran wawasan 2020 dan berusaha menjadikan kenyataan.
2. Rujuk juga objektif Unit 35




i.  Membincangkan cabaran-cabaran Wawasan 2020 di peringkat sekolah.
ii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 35.

Unit 35


Wawasan 2020 Kita Jayakan Bersama.


Minggu

41








7.3    Saling Menghormati antara Negara
Menghargai dan memuliakan hubungan antara negara untuk menjamin kesejahteraan sejagat.

Dasar Malaysia Dihormati Dunia.

Malaysia pengamal prinsip berkecuali
·         Dasar Berkecuali Malaysia dan penghormatan dunia terhadapnya.
-          Konsep Zon Aman, Bebas dan Berkecuali (ZOPFAN)



1. Menyokong Dasar Berkecuali Malaysia yang menghormati semua negara di dunia.
2.  Rujuk juga objektif Unit 36.



i.   Membincangkan sejauh mana konsep ZOPFAN dapat mewujudkan suasana yang aman dan bebasa di Asia Tenggara.
ii.  Rujuk aktiviti buku teks Unit 36.

Unit 36


Keistimewaan Dasar Luar Malaysia.

Minggu 42-43


Ulangkaji Peperiksaan


Minggu 44-46


PEPERIKSAAN AKHIR TAHUN 2011 ( 30 okt – 16 nov)
Minggu 47


Cuti Akhir Tahun 2010 ( 18/11/ 2011 hingga 1/1 2012)


0 comments:

Post a Comment