RANCANGAN PENGAJARAN TAHUNAN PENDIDIKAN MORAL TINGKATAN DUA TAHUN 2011

Posted by Ketua Panitia Pendidikan Moral SMK SYP1 2010/2011




Rancangan Tahunan Pendidikan Moral Tingkatan Dua  2011
[ Semester 1)

Minggu

Bidang Pembelajaran(BP)1:
Nilai Berkaitan dengan Perkembangan Diri
Kandungan Akademik
Objektif /                       Hasil Pembelajaran
 Aktiviti Pembelajaran
Panduan Guru/        Buku Teks



Minggu
    1
BP 1.1  Kepercayaan Kepada
             Tuhan

Keyakinan wujudnya Tuhan sebagai pencipta alam dan mematuhi segala suruhan-Nya berlandaskan pegangan agama masing-masing selaras dengan prinsip Rukun Negara.



Percaya kewujudan Tuhan asas kesejahteraan hidup

Agama benteng hidup manusia
·         Keperluan beragama dalam kehidupan manusia
-       Sikap taat dan patuh kepada
        suruhan Tuhan.
-           Agama memandu manusia ke arah
        kebaikan dan kesejahteraan hidup



i.   Mengamalkan ajaran
     agama sebagai panduan
     hidup
ii  Rujuk juga objektif
    Pembelajaran 1-2 Unit 1  
    dalam Buku
    Teks.




i.  Berbincang tentang kepentingan
    agama dalam kehidupan.
ii. Menghasilkan esei bertema ‘Buat
     baik dibalas baik’
iii.Rujuk juga aktiviti  buku teks Unit 1
iv Aktiviti tambahan mengikut
      kreativiti guru dan aras
      pencapaian murid. .



Unit 1
Agama Asas Kesejehteraan
Manusia


Minggu
2
BP  1.2 Amanah

Sikap bertanggungjawab yang  boleh menimbulkan kepercayaan dan keyakinan orang lain.





Amanah menjamin perhubungan yang harmonis
Sikap amanah menimbulkan kepercayaan orang lain
  • Sikap amanah dalam setiap perhubungan
-           Anggota keluarga
-           Rakan sebaya
-           Warga sekolah
-           Anggota masyarakat



i.   Bersikap amanah
     dalam hubungan
     dengan anggota
     keluarga dan individu
     lain

ii. Rujuk juga objektif  
     pembelajaran 1-2
     Unit 2 dalam Buku
     teks.


i.  Melakonkan satu situasi sikap
    amanah dalam kehidupan
ii. Menyenaraikan cirri amanah
    dalam pelbagai situasi
-           Koperasi sekolah
-           Bendahari persatuan/kelab

iii. Rujuk juga aktiviti buku teks
     Unit 2
iv Aktiviti tambahan mengikut
      kreativiti guru dan aras
      pencapaian murid. .



Unit 2
Amanah Mencerminkan Peribadi Mulia



Minggu
3
BP   1.3  Harga Diri

Keupayaan dan keyakinan diri agar mampu memulia dan menjaga maruah diri dalam kehidupan.
Sayang akan diri membentuk peribadi mulia
Perlakuan yang baik membentuk jati diri
  • Tingkah laku yang merosakkan diri perlu dijauhi
-           Kumpulan kongsi gelap
-           Penyalahgunaan dadah
-           Merokok
-           Pergaulan bebas



1.        Menghindari amalan yang boleh menjejaskan maruah diri
2.        Rujuk juga objektif pembelajaran 1-2 Unit 3 dalam buku teks.

i.  Ceramah yang bertema
    ‘Tingkatkan Maruah Diri’
ii.  Simulasi/main peranan sebagai
     murid yang mengelak daripdaa
     terlibat dalam kegiatan yang
     menjejaskan maruah diri.
iii. Rujuk juga aktiviti Buku Teks
     Unit 3.
iv Aktiviti tambahan mengikut
      kreativiti guru dan aras
      pencapaian murid. .

Unit 3


Remaja Harapan Negara

Minggu
4
BP   1.4  Bertanggungajwab

Kesanggupan diri seseorang untuk memikul dan melaksanakan tugas serta kewajipan dengan sempurna.
Sikap bertanggungjawab menjamin kesejahteraan hidup
Amalan bertanggungjawab menjamin kesempurnaan tugas
  • Sikap bertanggungjawab dalam menjalankan tugas
-           Rumah
-           Sekolah
-           Masyarakat



1.            Menjalankan tanggungjawab di rumah, sekolah dan dalam masyarakat dengan sempurna.
2        Rujuk juga objektif
pembelajaran 1-2 Unit 4 dalam buku teks.



i    Menyenaraikan tanggungjawab
     diri di rumah, sekolah dan dalam
     masyarakat.
ii.  Main peranan untuk
     menunjukkan sikap
     bertanggungjawab dalam
     pelbagai situasi
iii.  Rujuk juga aktiviti Buku Teks
     Unit 4.
iv Aktiviti tambahan mengikut
      kreativiti guru dan aras
      pencapaian murid. .

Unit 4


Bertanggungjawab Amalan Terpuji

Minggu
5

CUTI TAHUN BARU CINA


Minggu
6
BP 1.5 Hemah Tinggi
      
     Beradab sopan dan berbudi
     Pekerti mulia dalam
     Pergaulan seharian.
       




Hemah tinggi mencerminkan peribadi mulia
Tutur kata dan tingkah laku yang selaras dengan norma masyarakat
·         Tutur kata dan tingkah laku terpuji
-           Menghormati orang lain
-           Berterima kasih atas pemberian
·         Jauhi sikap negatif
-           Angkuh
-           Bercakap besar
-           Mementingkan diri


1.          Mengamalkan peraturan dan tingkah laku yang sesuai dengan norma masyarakat.
2.          Rujuk juga objektif pembelajaran 1-2 Unit 5 dalam buku teks.


i.  Memerhati tingkah laku rakan di
    sekolah dan menyenaraikan
    tingkah laku yang berhemah
ii. Rujuk juga aktiviti buku teks
Unit 5.
iii Aktiviti tambahan mengikut
      kreativiti guru dan aras
      pencapaian murid. .

 

Unit 5

Hemah Tinggi Mencerminkan Keperibadian Individu

Minggu
7














BP 1.6  Toleransi


Kesanggupan bertolak ansur, sabar dan mengawal diri bagi mengelakkan berlakunya pertelingkahan dan perselisihan faham dan kesejahteraan hidup.

Toleransi menjamin kemesraan


Amalan toleransi mengekalkan hubungan yang mesra
  • Toleransi dalam perhubungan
-           Anggota keluarga
-           Rakan sebaya
-           Warga sekolah
-           Masyarakat


1.          Bertolak ansur dan mengawal diri bagi menjaga hubungan yang baik dengan keluarga dan orang lain.
2.          Rujuk juga objektif pembelajaran 1-2 Unit 6 dalam buku teks.




i.   Berkongsi pengalaman tentang
     sikap bertoleransi dalam menjaga
     hubungan yang baik dengan
     keluarga dan orang lain.
ii.  Perbincangan tentang kesan jika
     sikap bertoleransi tidak
     diamalkan dalam kehidupan
     seharian.
iii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 6.

iv Aktiviti tambahan mengikut
      kreativiti guru dan aras
      pencapaian murid. .

Unit 6


Toleransi Menjamin Kemesraan


Minggu
8 &9

BP 1.7  Berdikari


Kebolehan dan kesanggupan melakukan sesuatu tanpa bergantung kepada orang lain.

Berdikari membawa kejayaan


Kemampuan menyelesaikan masalah memupuk sikap berdikari.
  • Keupayaan menyelesaikan masalah
-           Secara individu
-           Secara kumpulan


1. Berkeupayaan
    menyelesaikan masalah
    sendiri secara individu
    atau berkumpulan.
2. Rujuk juga objektif
    pembelajaran 1-3 Unit 7
    dalam buku teks.



i.  Main peranan sebagai anak/murid
    yang berdikari dalam membuat
    kerja rumah/sekolah.
ii. Menceritakan anggota keluarga
    yang berjaya atas hasil usaha
    sendiri
iii.Rujuk aktiviti buku teks Unit 7. iv Aktiviti tambahan mengikut
      kreativiti guru dan aras
      pencapaian murid.

Unit 7


Berdikari Mencerminkan Kedewasaan

Minggu 10

Peperiksaan Kendiri berasaskan sekolah 1


Minggu
11

Cuti pertengahan Penggal 1


Minggu
12

BP 1.8  Kerajinan


Usaha yang berterusan        penuh dengan semangat ketekunan,kecekalan, kegigihan, dedikasi dan berdaya maju dalam melakukan sesuatu perkara.

Rajin dan usaha tangga kejayaan


Kegigihan dalam kehidupan seharian
  • Usaha yang gigih menjamin kejayaan
-           Diri
-           Keluarga
-           Sekolah




1.       Berusaha dengan gigih demi kepentingan diri, keluarga dan sekolah.
2.       Rujuk juga objektif pembelajaran 1-3 Unit 8 dalam buku teks.





i  Mengumpul dan membincangkan
   kata-kata hikmah berkaitan tema
   kerajinan
ii. Mewawancara atau kajian kes
    tentang individu yang telah
    berjaya.
iii.Rujuk Aktiviti Buku Teks Unit 8.
iv Aktiviti tambahan mengikut
      kreativiti guru dan aras
      pencapaian murid. .

Unit 8


Usaha Tangga Kejayaan

Minggu
13


BP 1.9 Kasih Sayang


Kepekaan dan perasaan cinta yang mendalam serta berbekalkan yang lahir daripada hati yang ikhlas.
Kasih sayang asas kesejahteraan hidup
Kasih dan sayang semua hidupan di dunia
·         Sayangi semua hidupan
-           Manusia
-           Fauna
-           Flora








1.       Menyayangi dan
       tidak memusnahkan
       semua hidupan di
       dunia.
2.   Rujuk juga objektif
      pembelajaran 1-2
      Unit 9 dalam buku
       teks.






i.  Menghayati dan membincangkan
    kirik lagu bertemakan kasih
    sayang.
ii. Lawatan ke rumah kebajikan,
     zoo, hutan rekreasi dan membuat
     laporan.
iii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 9.
iv Aktiviti tambahan mengikut
      kreativiti guru dan aras
      pencapaian murid. .

Unit 9


Kasih Sayang Membawa Kebahagiaan.

Minggu
14

 

BP 1.10 Keadilan


Tindakan dan keputusan yang saksama serta tidak berat sebelah.

Keadilan menjamin kesejahteraan bersama
Keadilan membentuk budaya sekolah
  • Keadilan di sekolah tanggungjawab bersama
-           Hukuman dan gajaran
-           Layanan antara murid
-           Kemudahan









1.       Menerima dan
       mengamalkan
       prinsip keadilan di
       sekolah.

2.   Rujuk juga objektif
      pembelajaran 1-2
      Unit 10 dalam buku
      teks.



i.   Menulis esei berkaitan dengan
     tema amalan keadilan di sekolah.
ii.  Main peranan
      -    Pelaksanaan prinsip keadilan
            di sekolah.
iii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 10.
iv Aktiviti tambahan mengikut
      kreativiti guru dan aras
      pencapaian murid. .

 

Unit 10


Keadilan Hak Semua










Minggu
15




BP 1.11 Rasional


Boleh berfikir berdasarkan alasan dan bukti yang nyata dan dapat mengambil tindakan berasaskan pertimbangan yang wajar.
Sikap rasinal membentuk pemikiran yang matang
Pemikiran terbuka menjamin keputusan yang bijak
  • Keupayaan menimbangkan pelbagai pilihan berdasarkan beberapa factor sebelum membuat keputusan
       -     Bukti yang kukuh
       -     Pengetahuan
       -     Pengalaman




1.        Membuat keputusan setelah menimbangkan pelbagai factor.
2.        Rujuk juga objektif pembelajaran 1-2 Unit 11dalam buku teks.


i.  Menyenaraikan kebaikan
     mambuat keputusan setelah
     menimbangkan pelbagai factor.
ii.  Mengumpul keratin akhbar
     tentang kegiatan perlumbaan
     haram, rasuah, penyalahgunaan
     dadah dan membuat analisa
     akibat kegiatan tersebut.

iii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 11.

iv Aktiviti tambahan mengikut
      kreativiti guru dan aras
      pencapaian murid. .




Unit 11


Remaja Berdisiplin Negara Aman

BP 1.12 Kesederhanaan


Bersikap tidak keterlaluan dalam membuat pertimbangan dan tindakan sama ada dalam pemikiran, pertuturan atau perlakuan tanpa mengabaikan kepentingan diri dan orang lain.







Hidup sederhana asas kesejehteraan bersama
Sikap sederhana dalam hubugan
  • Keupayaan mengimbangan kepentingan diri dan orang lain
-     Pergaulan
-     Membantu mengikut
       kemampuan diri.



1.        Mengambil tindakan dengan mengambil kira kepentingan diri dan orang lain.
2.        Rujuk juga objektif pembelajaran 1-3 Unit 12 dalam buku teks.


i.   Melengkapkan senarai semak
     kendiri tentang nilai
     kesederhanaan dalam hubungan
     dengan orang lain.

ii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 12.
iii Aktiviti tambahan mengikut
      kreativiti guru dan aras
      pencapaian murid. .

Unit 12


Kesederhanaan Asas Perhubungan Harmoni
Minggu
Bidang Pembelajaran (BP) 2:
Nilai Berkaitan dengan kekeluargaan
Kandungan Akademik
Objektif/Hasil Pembelajaran
 Aktiviti Pembelajaran
Panduan Guru /
Buku Teks
Minggu
16


BP 2.1 Kasih Sayang terhadap
    Keluarga

        Perasaan cinta , kasih dan
        sayang yang mendalam dan
        berkekalan terhadap
        keluarga.
Kasih sayang asas keluarga bahagia


Kebahagiaan keluarga tanggungjawab bersama
  • Kasih dan sayang terhadap anggota keluarga
  • Hubungan keluarga yang harmonis





1.  Menyayangi ibu bapa
     dan anggota keluarga
      yang lain
2.  Rujuk juga objektif
     pembelajaran 1-3
     Unit 13 dalam buku
     teks.




i.   Peta minda tentang cirri-ciri
     keluarga bahagia
ii.  main peranan sebagai anak yang
     menyayangi ibu bapa dan
     anggota keluarga yang lain.
iii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 13.
iv Aktiviti tambahan mengikut
      kreativiti guru dan aras
      pencapaian murid. .




Unit 13



Kasih Sayang Teras Keluarga Bahagia.
Minggu
   17


BP2.1 Hormat dan Taat
   kepada Anggota
   Keluarga

Memuliakan setiap anggota
keluarga dengan berinteraksi dan memberi layanan secara bersopan untuk mewujudkan keluarga yang harmoni.









Pegangan agama menjamin keluarga bahagia


Hormat dan taat kepada ibu bapa tuntutan agama
  • Kedudukan ibu bapa mengikut perspektif agama
-     Islam
-     Buddha
-     Hindu
-     Kristian
-     Sikh





1.       Memulia dan mentaati ibu bapa seperti yang dituntut agama
2.       Rujuk juga objektif pembelajaran 1-2 Unit 14 dalam buku teks.





i.   Menyenaraikan perlakuan yang
     menunjukkan sikap hormat dan
     taat kepada anggota keluarga.
ii.  Mengumpul maklumat daripada
     pelbagai media dan
     membincangkan kedudukan ibu
     bapa mengikut perspektif agama.
iii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 14
iv Aktiviti tambahan mengikut
      kreativiti guru dan aras
      pencapaian murid. .

Unit 14



Memuliakan dan Mentaati Ibu Bapa













Minggu
    18

BP 2.3 Mengekalkan Tradisi
    Kekeluargaan

        Menerima, menghormati
        dan mengamalkan sesuatu
        kebiasaan, adat dan
        kepercayaan yang diwarisi
        secara turun-menurun
        dalam keluarga
       
Tradisi kekeluargaan warisan berharga

Amalan adapt menghidupkan tradisi kekeluargaan
  • Amalan tradisi oleh keluarga sejak turun-temurun
-  Sambutan sesuatu perayaan
    bersama keluarga.




1. Mematuhi adat dan
    tradisi yang diamalkan
    oleh keluarga.

2. Rujuk juga objektif
    pembelajaran 1-2 Unit
    15 dalam buku teks.




i.   Mengumpul gambar berserta
     penerangan ringkas mengenai
     adat dan tradisi keluarga dan
     menghasilkan buku skrap.
ii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 15

iii Aktiviti tambahan mengikut
      kreativiti guru dan aras
      pencapaian murid. .


Unit 15



Adat Tradisi Mengeratkan Hubungan Kekeluargaan


BP 2.4 Tanggungjawab
             terhadap Keluarga
Kewajipan yang harus dilaksanakan oleh setiap individu terhadap keluarga untuk melahirkan keluarga bahagia,meningkatkan imej dan menjaga maruah keluarga.



Tanggungjawab terhadap keluarga ialah satu amanah
Maju diri demi kebahagiaan hidup keluarga
  • Sikap bertanggunjawab untuk memajukan diri dan keluarga.
- Pendidikan
- Kerjaya










1.  Belajar bersungguh-
     sungguh untuk
     kemajuan diri dan
     keluarga.
2.  Menjalankan
     tanggungjawab
     terhadap keluarga
3.  Rujuk juga objektif
      pembelajaran 1-2
      Unit 16 dalam buku
      teks.




i.  Membina carta roda masa depan
    yang menunjukkan kemajuan diri
    dalam pendidikan dan kerjaya.
ii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 16.
iii Aktiviti tambahan mengikut
      kreativiti guru dan aras
      pencapaian murid. .

 

 

Unit 16


Keluarga Pendorong Kejayaan













Minggu
Bidang Pembelajaran (BP)3:
Nilai Berkaitan dengan Alam Sekitar
Kandungan Akademik
Objektif/Hasil Pembelajaran
 Aktiviti Pembelajaran
Panduan Guru /
Buku Teks








Minggu
19
BP 3.1  Menyayangi dan   
             Menghargai Alam
             Sekitar
       Kesedaran tentang perlunya
       memelihara dan memulihara
       alam sekeliling untuk
       mengekalkan keseimbangan
       ekosistem.

Persekitaran berkualiti kesejahteraan bersama

Keceriaan sekolah tanggungjawab bersama
  • Tanggungjawab memelihara dan memulihara persekitaran sekolah
-  Kebersihan dan penghijauan
    persekitaran sekolah.




1. Menjaga persekitaran
    supaya sentiasa bersih
    dan segar.
2. Rujuk juga objektif
    pembelajaran 1-3 Unit
    17 dalam buku teks.



i.   Menjaga dan menceriakan
     kawasan di sekolah.
ii.  Membuat penilaian tentang
     kebersihan kawasan-kawasan di
     sekolah.
iii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 17.
iv Aktiviti tambahan mengikut
      kreativiti guru dan aras
      pencapaian murid. .

Unit 17



Sekolah Ceria Murid Gemilang
BP 3.2 Keharmonian antara
             Manusia dengan Alam
             Sekitar.

Keadaan saling memerlukan
hubungan yang harmonis antara manusia dengan alam sekeliling supaya kualiti kehidupan manusia dan alam sekeliling terpelihara.
Air sumber alam berharga



Air nadi kehidupan
  • Kepentingan air dalam kehidupan
- Punca air dan kegunaannya
- Tanggungjawab menjaga
  kebersihan sumber air.
- Penjimatan air






1.  Menjaga kebersihan
     sumber air dan
     mengekalkan
     pembaziran.
2. Rujuk juga objektif
    pembelajaran 1-2 Unit
    18 dalam buku teks.




i    Menghasilkan poster bertemakan
     ‘Air’
ii.  Buku skrap :
     - Kepentingan air
iii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 18.
iv Aktiviti tambahan mengikut
      kreativiti guru dan aras
      pencapaian murid. .

Unit 18




Hargai Air
















Minggu 
20











3.3 Kemapanan Alam Sekitar


Pengekalan keseimbangan alam sekeliling sebagai tanggungjawab bersama untuk kesejahteraan hidup.
Perlindungan santauri hidupan tanggungjawab bersama

Zon persisiran pentai perlu dilindungi
  • Pembangunan terkawal di zon persisiran pantai
  • Pengekalan kawasan terumbu karang untuk pembaikan hidupan marin







1.  Melibatkan diri dalam
     melindungi zon
     persisiran pantai.

2.  Rujuk juga objektif
     pembelajaran 1-3
     Unit 19 dalam buku
     teks.



i.   Tayangan vodeo tentang
      perlindungan santuari.
ii.   Rujuk aktiviti buku teks Unit
       19.

iii Aktiviti tambahan mengikut
      kreativiti guru dan aras
      pencapaian murid. .

 

Unit 19


Pantai Indah Negara Permai
Minggu 
21
PENTAKSIRAN KENDALIAN BERASASKAN SEKOLAH (PKBS) 2

 

Minggu 22 & 23
CUTI PERTENGAHAN TAHUN 2011

 



Minggu       
    24
3.4 Peka terhadap isu-isu
Alam Sekitar


Prihatin terhadap persoalan yang berkaitan dengan alam sekeliling dan berusaha menyelesaikannya
Bencana alam ialah fenomena semulajadi


Peka terhadap kejadian bencana alam demi keselamatan bersama
  • Kesan bencana alam kepada alam sekitar
  • Persediaan menghadapi bencana alam










1  Peka terhadap
    kejadian dan kesan
    bencana alam serta
    mengenal pasti
    langkah-langkah
    persediaan dalam
    menghadapi bencana
    alam.
2. Rujuk juga objektif
    pembelajaran 1-3 Unit
    20 dalam buku teks


.




i.   Membina peta aliran yang
     menunjukkan persediaan yang
     dibuat dalam menghadapi
      bencana alam.
ii.   Mengumpul maklumat daripada
      media catak atau elektronik dan
      berbincang tentang bencana
      alam
iii.  Melakonan satu latihan
       kecemasan
iv.  Rujuk aktiviti buku teks Unit 20
v   Aktiviti tambahan mengikut
      kreativiti guru dan aras
       pencapaian murid. .

 

Unit 20



Menangani Bencana Alam Tanggungjawab Bersama
Minggu
Bidang Pembelajaran 4
Nilai Berkaitan patrotisme
Kandungan Akademik
Objektif/Hasil Pembelajaran
 Aktiviti Pembelajaran
Panduan Guru /
Buku Teks
Minggu 
25


4.1    Cinta akan Negara


Perassan sayang dan bangga kepada negara serta meletakkan kepentingan negara melebihi kepentingan diri
.
Nikmat dan keselesaan hidup tanda kemakmuran negara

Kemudahan dan perkhidmatan sosial negara tanggungjawab bersama
·         Perasaan bangga dengan kemudahan awam dan perkhidmatan sosial negara
·         Sikap bertanggungjawab menjaga kemudahan awam dan perkhidmatan sosial yang terdapat dalam negara




1.       Berbangga serta
       menggunakan
       sebaik-baik segala
       perkhidmatan dan
       kemudahan yang
      disediakan oleh
       kerajaan.
2.   Rujuk juga objektif
      pembelajaran 1-3
      Unit 21dalam buku
       teks.



i.   Surat kepada sahabat di luar
     negeri menceritakan rasa bangga
     terhadap kemudahan
     awam/perkidmatan sosial yang
     ada dalam negara
ii.  Rujuk aktiviti buku teks Unit 21.
iii Aktiviti tambahan mengikut
      kreativiti guru dan aras
      pencapaian murid. .

Unit 21


Negara Makmur Rakyat Sejahtera
Minggu
26

4.2    Taat Setia kepada Raja dan Negara

Kepatuhan dan kesetiaan yang berkekalan kepada Raja dan negara.

Raja dan pemimpin payung negara



Kesetiaan kepada raja dan negara ialah kewajipan bagi setiap rakyat
·         Tata laku dalam majlis yang dihadiri oleh pembesar negara
·         Taat setia kepada raja dan negara
-           Hari Keputeraan
-           Hari Kebangsaan
-           Pertabalan Raja








1 Menghormati dan
   mentaat upacara dan
   majlis rasmi yang
   dihadiri oleh pembesar
   negara
2.Menyokong dan
   menyertai program-
   program sambutan hari
   kebesaran negara.
3.Rujuk juga objektif
   pembelajaran 1-2 Unit
   22 dalam buku teks.



i.  Menunjukkan rakaman
    pertabalan Yang Dipertuan
   Agong/Sultan dan membuat
   perbincangan tentang tata laku
   dalam majlis tersebut.
ii.Merancang dan menyertai
   program Hari Kebangsaan di
   peringkat sekolah
   -   Melukis/mewarna/mengibar
       Bendera Malaysia
   -   Sudut patriotisme di dalam
       kelas.
iii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 22.
iv Aktiviti tambahan mengikut
      kreativiti guru dan aras
      pencapaian murid. .

Unit 22



Raja Payung Negara
Minggu

27


4.3    Sanggup Berkorban untuk Negara
  
        Kerelaan melakukan atau
        menyerahkan sesuatu 
         termasuk nyawa sebagai
         tanda kebaktian untuk
         negara.








Sanggup berkorban demi kebajikan masyarakat dan kemakmuran negara

Kesanggupan melibatkan diri dalam aktiviti kemasyarakatan
  • Sedia mengorbankan masa dan tenaga dalam kerja-kerja amal
-           Ekonomi
-           Kesihatan
-           Pendidikan
-           Sukan








1.Sanggup mengambil
   bahagian dalam   
   aktiviti
   kemasyarakatan demi
   negara
2.Rujuk juga objektif
   pembelajaran 1-2 Unit
   23 dalam buku teks.



i.  Membuat laporan tentang aktiviti
    kemasyarakatan yang pernah
    disertai.
ii. Rujuk aktiviti buku teks Unit.23
iii Aktiviti tambahan mengikut
      kreativiti guru dan aras
      pencapaian murid.

Unit 23



Berbakti untuk Negara

Bidang Pembelajaran 5

Nilai Berkaitan dengan
Hak Asasi Manusia.


Kandungan Akademik
Objektif/Hasil Pembelajaran
 Aktiviti Pembelajaran
Panduan Guru /
Buku Teks
Minggu

28
















.

5.1    Melindungi Hak Kanak-kanak

Membela, memberi naungan dan memelihara hak kanak-kanak bagi menjamin kehidupan mereka yang sempurna.









Persekitaran mempengaruhi pertumbuhan kanak-kanak

Ibu bapa pelindung kanak-kanak
  • Tanggungjawab ibu bapa memastikan anak-anak mendapat kehidupan sempurna
-     Pendidikan
-     Perlindungan


1.  Menyedari kanak-
     kanak berhak
     mendapat pendidikan  
     dan perlindungan
     untuk menjamin
     kehidupan yang
     sempurna
2.  Rujuk juga objektif
     pembelajaran 1-2    
     Unit 24 dalam buku
     teks.



i.  Berbincang dan menghasilkan
    buku skrap tentang persekitaran
    yang selesa untuk kanak-kanak
-           Tempat tinggal
-           Suasana pembelajaran

ii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 24.

iii Aktiviti tambahan mengikut
      kreativiti guru dan aras
      pencapaian murid. .

Unit 2


Ibu Bapa Pelindung Kanak-kanak
Minggu
29
5.2    Menghormati Hak Wanita
  
        Melindungi dan
        mengiktiraf wanita
        sebagai individu yang
        boleh memberi sumbang-
        an dalam pembangunan
        keluarga, masyarakat dan
        negara.


Pengiktirafan hak wanita menjamin pembangunan insane

Hak wanita tanggungjawab bersama
  • Peka terhadap hak wanita
-     Hal-hal kebajikan
-     Peluang kenaikan pangkat
-     Pengeksploitasian
-     Iklan




1.  Bersikap terbuka
     dalam mengiktiraf
     wanita sebagai
     golongan yang
     berkebolehan,
     berpotensi dan
     bermaruah.
2.  Rujuk juga objektif
      pembelajaran 1-2
      Unit 25dalam buku
      teks.



i.  Mengumpul maklumat diri media
    cetak dan media elektronik
    tentang pengeksploitasian wanita
    dan mempamerkan di kelas.
ii. Rujuk juga aktiviti buku teks
     Unit 25.

iii Aktiviti tambahan mengikut
      kreativiti guru dan aras
      pencapaian murid. .

Unit 25



Menghormati Hak Wanita Tanggungjawab Semua

Minggu

30



5.3    Melindungi Hak Pekerja

Menghormati,menghargai dan mengiktiraf perkhidmatan,jasa dan sumbangan golongan pekerja dalam pembangunan negara.



Majikan yang prihatin meningkatkan produktiviti negara
Majikan prihatin pekerja berjaya
  • tanggungjawab majikan dalam menjaga kebajikan pekerja
-     Keselesaan tempat kerja
-     Peluang meningkatkan
       kerjaya
-     Kemudahan berekreasi







1. Menerima hakikat
    bahawa kebajikan
    pekerja merupakan
    tanggungjawab
    majikan.
2. Rujuk juga objektif
    pembelajaran 1-2 unit
    26 dalam buku teks.


i.  Mengumpul iklan kerja dari
    akhbar dan membuat
    perbandingan tentang kemudahan
    serta faeah yang ditawarkan
ii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 26.
iii Aktiviti tambahan mengikut
      kreativiti guru dan aras
      pencapaian murid. .

Unit 26


Utamakan Kebajikan Pekerja

Minggu

31



5.4    Menghormati Hak Golongan Kurang Berupaya

Memberi layanan yang bersopan kepada golongan kurang berupaya supaya tidak berasa tersisih dan mengiktiraf mereka sebagai insan ciptaan Tuhan.



Golongan kurang berupaya insan ciptaan Tuhan


Prihatin terhadap golongan kurang berupaya
  • Golongan kurang berupaya memerlukan layanan dan sokongan daripada pelbagai pihak
-     Keluarga
-     Rakan sebaya
-     Anggota masyarakat




1. Memberi layanan dan
    sokongan yang baik
    kepada golongan
    kurang berupaya
2. Rujuk juga objektif
    pembelajaran 1-2 Unit
    27 dalam buku teks.





i   Lawatan ke pusat spastik atau
    kelas pendidikan khas dan 
    membuat laporan.
ii.Tayangan video berkaitan
    dengan golongan kurang
    berupaya dan berbincang tentang
    layanan yang diberi.
iii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 27.
iv Aktiviti tambahan mengikut
      kreativiti guru dan aras
      pencapaian murid. .

Unit 27




Keistimewaan Golongan Kurang Upaya

Minggu

32


5.5    Melindungi Hak Pengguna

Membela dan memelihara hak individu untuk menjadi pengguna yang berilmu,mendapat perkhidmatan serta barangan yang berkualiti dan tidak mudah dieksplotasi.



Kesedaran pengguna tanda masyarakat
Pendidikan kepenggunaan asas kepekaan pengguna
  • Kepakaan pengguna terhadap hak dan tanggungjawab
-     Maklumat tentang barangan
      dan perkhidmatan supaya
      mudah membuat pilihan
      dan mengelakkan penipuan
-     Perlindungan daripada
       penggunaan barangan dan
       perkhidmatan yang
       membahayakan


1. Menyedari dan
    mengenal pasti hak
    pengguna untuk
    mendapat
    perlindungan dan
    maklumat tentang
    barangan dan
    perkhidmatan.

2. Rujuk juga objektif
    pembelajaran 1-2 Unit
    28 dalam Buku Teks.


i.  Mengumpul, membincangkan
    dan mempamerkan maklumat
    tentang hak pengguna daripada
    media cetak dan elektronik.
ii. Menulis surat aduan kepada
    Persatuan Penguna tentang
    barangan/perkhidmatan yang
    tidak memuaskan.
iii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 28.
iv Aktiviti tambahan mengikut
      kreativiti guru dan aras
      pencapaian murid. .

Unit 28



Pengguna yang Bijaksana
Minggu

Nilai dan Penerangan

Bidang Pembelajaran 6

Nilai Berkaitan Dengan Demokrasi.
Kandungan Akademik
Objektif/Hasil Pembelajaran
Aktiviti Pembelajaran
BBM
Panduan Guru  /Buku Teks

Minggu

33












6.1 Mematuhi Peraturan dan 
      Undang-undang.

      Menerima dan mematuhi
      peraturan dan undang-
      undang yang telah
      ditentukan tanpa mengira
      sesiapa dan di mana
      seseorang itu berada.





Undang-undang menjamin kesejahteraan hidup masyarakat

Undang-undang menjamin keselamatan di jalan raya
  • Patuhi undang-undang dan peraturan jalan raya.
  • Tidak terlibat dalam perbuatan yang menyalahi undang-undang jalan raya
-     Perlumbaan haram
-     Memandu tanpa lessen
-     Memandu dalam keadaan
       mabuk
-     Kecuaian pejalan kaki





1.  Mematuhi peraturan
     dan undang-undang
     jalan raya bagi
     menjamin
     keselamatan diri dan
     orang lain.
2.  Rujuk juga objektif
     pembelajaran 1-3
     Unit 29 dalam buku
     teks.





i.  Mencari maklumat tentang
    kesalahan-kesalahan di jalan raya.
ii. Ceramah keselamatan di jalan
    raya oleh pegawai JPJ atau Polis
iii.Mempamerkan keratin akhbar
     berkaitan dan mengadakan
     perbincangan tentang pentingnya
     mematuhi peraturan dan undang-
     undang jalan raya.
iv. Rujuk aktiviti buku teks Unit 29.
v Aktiviti tambahan mengikut
      kreativiti guru dan aras
      pencapaian murid. .

Unit 29




Keselamatan di Jalan Raya Tanggungjawab Kita

Minggu

 34

CUTI PERTENGAHAN PENGGAL 2


Minggu

 35










6.2 Kebebasan Bersuara

      Kebebasan berucap dan
      mengeluarkan fikiran
      dengan batasan tertentu
      bagi menjaga keselamatan
      dan ketenteraman.


Kebebasan bersuara mencerminkan keluarga berfikiran terbuka
Amalan bermusyawarah sebagai budaya hidup berkeluarga
  • Kebebasan mengeluarkan pendapat dalam perbincangan keluarga
-    Perbincangan bersama
      keluarga dalam pelbagai
      hal
-    Perasaan dan emosi
      dikawal.



1. Berbincang dengan
    anggota keluarga
    dalam suasana yang
    harmoni.

2.Rujuk juga objektif
   pembelajaran 1-2 Unit
   30 dalam Buku Teks.




i. Skesta atau main peranan sebagai
   anggota keluarga yang
   mengamalkan kebebasan bersuara
   dalam perbincangan secara
   terbuka dan harmoni.

ii.Rujuk aktiviti buku teks Unit 30.
iii Aktiviti tambahan mengikut
      kreativiti guru dan aras
      pencapaian murid. .

Unit 30



Kebebasan Bersuara Menjamin Keharmonian Keluarga




Minggu

36




6.3 Kebebasan Beragama

Kebebasan setiap individu untuk menganuti dan mengamalkan agamanya seperti yang diperuntukkan dalam Perlembagaan Malaysia.

Kebebasan beragama lambang masyarakat majmuk
Rakyat Malaysia merayakan pelbagai upacara keagamaan
  • Kebebasan meraikan upacara keagamaan
-     Sambutan Maulidur-Rasul
      (Islam)
-     Hari Wesak (Buddha)
-     Thaipusam (Hindu)
-     Good Friday (Kristian)
-      Hari Vasakhi (Sikh)

1. Meraikan upacara
    keagamaan sendiri dan
    menghormati upacara
    keagaman orang lain.
2. Rujuk juga objektif
    pembelajaran 1-2 Unit
    31 dalam buku teks.

i. Perbincangan tentang perayaan
   keagaman sendiri dan pentingnya
   menghormati perayaan
   keagamaan orang lain.
ii.Menghasilkan folio tentang
   perayaan keagamaan di Malaysia.
iii.Rujuk aktiviti buku teks Unit 31.
iv Aktiviti tambahan mengikut
      kreativiti guru dan aras
      pencapaian murid. .

Unit 31

Kebebesan Beragama Di Malaysia


Minggu

37 & 38
















6.4     Penglibatan Diri dalam 
Pembangunan Negara

Kebebasan untuk melibatkan diri dalam pelbagai aktiviti pembangunan negara dengan mematuhi peraturan,undang-undang dan Perlembagaan Malaysia.



Minda yang sihat melalui aktiviti yang bermanfaat

Aktiviti kemsayarakatan dijayakan bersama
  • Pernyertaan dalam aktiviti luar sekolah yang membina dan berfaedah
-     Aktiviti kebajikan dengan
       mesyarakat setempat




1. Melibatkan diri dalam
    aktiviti kebajikan dan
    kemasyarakatan demi
    pembangunan negara.
2. Rujuk juga Objektif
    Pembelajaran 1-2 Unit
    32 dalam Buku Teks
    Unit 32.





i.   Menyenaraikan  aktiviti luar
     sekolah yang berfaedah dan
     mengkaji kesannya.
ii  Rujuk aktiviti buku teks Unit 32.
iii Aktiviti tambahan mengikut
      kreativiti guru dan aras
      pencapaian murid. .

Unit 32




Penglibatan Diri dalam Aktiviti Kemasyarakatan

 


Minggu

39 &40









6.5     Sikap Keterbukaan

Bersedia memberi dan menerima pandangan, pembaruan dan kritikan selaras dengan kebenaran fakta dan norma masyarakat Malaysia.

Sikap terbuka tanda kematangan fikiran
Teguran yang membina penting untuk kebaikan bersama
  • Pendapat dan teguran diterima dengan sikap terbuka
- Akademik
- Kokurikulum
- Bimbingan dan kaunseling





1.  Menerma pandangan
     dan teguran orang
     lain demi kebaikan
     bersama.

2. Rujuk juga objektif   
    Pembelajaran 1-2 Unit
    33 dalam Buku Teks.




i.    Main peranan
      -     Orang yang memberi
             teguran dan orang yang
             menerima teguran dalam
             sesuatu hal.
ii.  Rujuk aktiviti buku teks Unit 33.

iii Aktiviti tambahan mengikut
      kreativiti guru dan aras
      pencapaian murid. .

 

Unit 33


Kematangan Berfikir Penting untuk Kebaikan Bersama

 

Bidang Pembelajaran 7

Nilai Berkaitan Dengan Keamanan dan Keharmonian
Kandungan Akademik

Objektif/Hasil Pembelajaran
Aktiviti Pembelajaran
BBM
Panduan Guru  /Buku Teks

Minggu

41


7.1    Hidup Bersama Secara Aman
Hidup berbaik-baik antara satu sama lain dengan mengutamakan kedamaian dan keharmonian hidup tanpa mengira agama
,bangsa,dan budaya.




Perpaduan masyarakat tunggak kesejehteraan negara
Semangat kejiranan membentuk kesejahteraan masyarakat
  • Konsep kejiranan sebagai amalan dalam kehidupan bermasyarakat
-     Kunjungan Muhibah
      (Rumah terbuka, ziarah
       menziarahi, saling
       membantu, hari keluarga)




1. Menjadi jiran baik
    yang boleh dicontohi
    oleh masyarakat.
2. Rujuk juga objektif
    Permbelajaran 1-2
    Unit 34 dalam Buku
    Teks.





i.   Membincangkan cirri-ciri jiran
      yang baik.
ii.  Projek : membantu jiran dan
      membuat laporan.
iii.  Rujuk  aktiviti buku teks Unit
     34.
iv Aktiviti tambahan mengikut
      kreativiti guru dan aras
      pencapaian murid. .


Unit 34



Semangat Kejiranan Asas Perpaduan

Minggu

42











Minggu

42









7.2    Saling Membantu dan Bekerjasama
Usaha yang baik dan mambina yang dilakukan bersama pada peringkat individu,komuniti atau negara untuk mencapai sesuatu matlamat.



Hidup sepakat membawa berkat

Permuafakatan masyarakat untuk kebaikan bersama
  • Permuafakatan dalam melaksanakan tugas kemasyarakatan
-           Gotong royong
-           Rukun Tetangga
-           Jawatankuasa Kemajuan dan Keselamatan Kampung
-           Program Pemuafakatan



1. Melibatkan diri dalam
    pelbagai aktiviti
    masyarakat untuk
    kesejahteraan
    bersama.
2. Rujuk juga objektif 
    Pembelajaran 1-2 Unit
    35 dalam Buku Teks.




i.  Melibatkan diri dalam salah satu
    program komuniti dan membuat
    laporan ringkas.
ii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 35.
iii Aktiviti tambahan mengikut
      kreativiti guru dan aras
      pencapaian murid. .


Unit 35


Permuafakatan Membawa Berkat


7.3    Saling Menghormati antara Negara
Menghargai dan memuliakan hubungan antara negara untuk menjamin kesejahteraan sejagat.

Kesepakatan antara negara menjamin kemakmuran sejagat
Amalan saling menghormati antara negara menjamin kemantapan ekonoi
  • Perasaan bertolak ansur dan hormat menghormati antara negara untuk kesepakatan serantau.


1.  Menerima hakikat
     bahawa perasaan
     bertolak ansur dan
     saling menghormati
     antara negara
     menjamin
     kesepakatan dan
     pembangunan
     serantau.
2.  Rujuk juga objektif
     Pembelajaran 1-2
     Unit 36 dalam Buku
     Teks.


i.   Menghasilkan buku skrap
     tentang kesepakatan antara
     negara serantau dalam pelbagai
     aspek.
ii.  Mengumpul maklumat daripada
     pelbagai sumber tentang
     penyelesaian secara diplomasi
     isu kesempadanan antara negara
     dan mempamerkan di kelas.
iii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 36.
iv Aktiviti tambahan mengikut
      kreativiti guru dan aras
      pencapaian murid. .


Unit 36


Kesepakatan Menjamin Pembangunan Serantau
Minggu
43

Peperiksaan Akhir Tahun 2011

Minggu
44-46

AKTIVITI SELEPAS PEPERIKSAAN 2011
Minggu
47

 

Cuti Akhir Tahun 2011



0 comments:

Post a Comment