RANCANGAN PENGAJARAN TAHUNAN PENDIDIKAN MORAL TINGKATAN TIGA TAHUN 2011

Posted by Ketua Panitia Pendidikan Moral SMK SYP1 2010/2011


 Rancangan Tahunan Pendidikan Moral Tingkatan Tiga 2011
[ PENGGAL 1&2 ]

Minggu
Bidang Pembelajaran(BP)1:
Nilai Berkaitan dengan Perkembangan Diri
Kandungan Akademik
Objektif /                       Hasil Pembelajaran
 Aktiviti Pembelajaran
Panduan Guru/        Buku Teks

Minggu
1












BP 1.1  Kepercayaan Kepada
             Tuhan

Keyakinan wujudnya Tuhan sebagai pencipta alam dan mematuhi segala suruhan-Nya berlandaskan pegangan agama masing-masing selaras dengan prinsip Rukun Negara.



Hukum dan fenomena alam merupakan 
peraturan yang ditetapkan pencipta

Pengurusan alam secara bertanggungjawab tanda bersyukur dengan angerah Tuhan
·         Pengurusan alam secara berhikmah untuk kebaikan semua hidupan.

  




i.  Menguruskan alam
     dengan penuh
     tanggungjawab sebagai
     tanda kesyukuran
     terhadap anugerah
     Tuhan.
iii Rujuk juga objektif 1-3
     Unit 1 dalam Buku
     Teks. MS 1.



i.  Tayangan video/gambar/slaid
     tentang keindahan alam ciptaan 
     Tuhan
ii. Membuat buku skrap tentang
     keindahan alam ciptaan Tuhan.
iii.Lawatan ke tepi pantai/sungai/hutan
     simpan.
iv. Rujuk juga aktiviti Buku Teks Unit 1
v  Aktiviti tambahan mengikut
      kreativiti guru dan aras
      pencapaian murid.




Unit 1
Alam Harmoni Manusia Sejahtera

Minggu
2


BP  1.2 Amanah

Sikap bertanggungjawab yang  boleh menimbulkan kepercayaan dan keyakinan orang lain.










Pekerja beretika negara berjaya

Etika kerja yang positif sebagai satu budaya
·         Amanah dalam menjalankan tugas sebagai seorang pekerja
-          Peraturan kerja
-          Imej organisasi
-          Banteras rasuah



i.  Bersikap amanah 
    dalam melaksanakan
    tugas dengan
    mematuhi peraturan
    kerja.
ii. Rujuk juga objektif  
    1-3 Unit 2 dalam
    Buku Teks. MS 8


i.   Temu ramah dengan kakitangan
     akademik/bukan akademik di
      sekolah tentang peraturan kerja.
ii.   Kajian kes tentang etika kerja
       seorang guru, doktor dan polis.
iii.  Mengumpul maklumat daripada
       media cetak/elektronik tentang
       pekerja-pekerja contoh dalam
      sesuatu organisasi.
iv.  Rujuk juga aktiviti Buku Teks
      Unit 2
v   Aktiviti tambahan mengikut
      kreativiti guru dan aras
      pencapaian murid


Unit 2
Pekerja Beretika Negara Gemilang.

Minggu
3













BP   1.3  Harga Diri

Keupayaan dan keyakinan diri agar mampu memulia dan menjaga maruah diri dalam kehidupan.
Pegangan hidup yang teguh menjamin maruah diri terpelihara

Keupayaan menjaga maruah diri dalam kehidupan

·         Amalan cara hidup yang sihat
-          Pegangan agama yang kukuh
-          Usaha memajukan diri dalam
pelbagai bidang.




1.        Mengamalkan cara hidup yang sihat demi maruah diri.
2.        Rujuk juga objektif 1-3 dalam Buku Teks   Unit 3. MS 14.


i.  Mencari maklumat tentang
    kahidupan seorang yang berjaya 
    dalam hidup.

ii.  Perbincangan tentang cara untuk
      memajukan diri dalam pelbagai
      bidang.
iii.  Rujuk juga aktiviti Buku Teks
      Unit 3.
iv  Aktiviti tambahan mengikut
      kreativiti guru dan aras
      pencapaian murid.

Unit 3


Harga Diriku Maruah Hidupku



Minggu 4












BP   1.4  Bertanggungjawab

Kesanggupan diri seseorang untuk memikul dan melaksanakan tugas serta kewajipan dengan sempurna.
Pekerja bertanggungjawab produktiviti meningkat

Sedar tentang diri sebagai pekerja

·         Sikap bertanggungjawab menjalankan tugas sebagai seorang pekerja
- Usaha meningkatkan produktiviti.
1. Menjalankan tugas yang
    dipertanggungjawabkan
    sebagai pekerja
    sempurna.
2. Rujuk juga objektif 1-3
    dalam Buku Teks Unit 4
    MS 20.

i.   Menyediakan senarai tugas
     seorang pekerja (guru, tentera,
     pekerja kilang pembuatan) dan
     membincangkan kesannya jika
     tugas tersebut tidak dibuat
    dengan bersungguh-sungguh.
ii.Rujuk juga aktiviti Buku Teks
Unit 4.
iii Aktiviti tambahan mengikut
      kreativiti guru dan aras
      pencapaian murid.
   

Unit 4


Tugasku Tanggungjawabku

Minggu 5

CUTI TAHUN BARU CINA 3 DAN 4 FEBUARI


 

Minggu

6

BP 1.5 Hemah Tinggi

Beradab sopan dan berbudi
Pekerti mulia dalam
Pergaulan seharian.





Amalan berhemah tinggi menjamin hubungan dengan individu lain
Kesediaan menilai diri sendiri sebelum menilai orang lain.
·         Sedar dan sanggup membetulkan kesilapan diri
·         Sedia menerima kritikan dan pandangan yang membina.
1.          Bersedia mengakui kesilapan dan berfikiran terbuka terhadap kritikan dan pandangan untuk perkembangan diri.
2.          Rujuk juga objektif 1-2 Buku Teks Unit 5.
MS 26
i.   Menonton filem/membaca
petikan dan menilai watak-watak
yang menunjukkan kesediaan :
-      mengakui kesilapan diri
-          menerima kritikan
-          pandangan yang membina
ii.   Main peranan – situasi berkaitan
dengan menyedari dan
mengakui kesilapan diri.
iii.  Rujuk juga aktiviti buku teks
Unit 5.
iv  Aktiviti tambahan mengikut
kreativiti guru dan aras
pencapaian murid.

 

Unit 5

Amalan Berbudi Hidup Sejahtera

Minggu

      7

BP 1.6  Toleransi


Kesanggupan bertolak ansur, sabar dan mengawal diri bagi mengelakkan berlakunya pertelingkahan dan perselisihan faham dan kesejahteraan hidup.

Toleransi kunci penyelesaian konflik


Toleransi mewujudkan persefahaman
·         Amalan toleransi membantu menyelesaikan masalah
-          Saling memahami
-          Fikiran terbuka
-          Saling menghormati
-          Kesabaran
-          Baik sangka
1.          Mengamalkan sikap toleransi semasa menyelesaikan masalah
2.          Rujuk juga objektif 1-3 Buku Teks Unit 6.
MS 31

i.  Pemerhatian terhadap kumpulan
    yang membuat aktiviti
    menyelesaikan masalah dan
     membuat laporan.
ii.  Mengumpul dan
      membincangkan isu daripada
      keratan akhbar yang
      menunjukkan amalan toleransi.
iii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 6.

iv Aktiviti tambahan mengikut
      kreativiti guru dan aras
      pencapaian murid.

Unit 6


Toleansi Kunci Kedamaian.



Minggu
8 & 9

BP 1.7  Berdikari


Kebolehan dan kesanggupan melakukan sesuatu tanpa bergantung kepada orang lain.

Sikap berdikari asas kecemerlangan


Sikap berdikari membawa kejayaan dalam bidang yang diceburi
·         Amalan berdkari dalam menjalankan tugas bagi memastikan kejayaan dalam kerjaya yang diceburi.
-          Pekerja
-          Usahawan
-          Ahli Sukan

1.       Berdikari dalam
       melaksanakan sesuatu
       tugas atau kewajipan
      dengan cemerlang tanpa
       bantuan orang lain.

2.       Rujuk juga objektif  1-3
       Buku Teks Unit 7    
       MS  35.
   
i. Tugasan kumpulan tentang sikap
    berdikari dalam melaksanakan
    sesuatu tugas di kalangan
    individu atau kumpulan dengan
    cemerlang.
-          Pekerja
-          Usahawan
-          Ahli Sukan.
ii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 7.
iii Aktiviti tambahan mengikut
      kreativiti guru dan aras
      pencapaian murid.

Unit 7


Berdikari Tangga Kejayaan

Minggu
10

PENTAKSIRAN KENDALIAN BERASASKAN SEKOLAH ( PKBS) 1




Minggu
11

CUTI PERTENGAHAN PENGGAL 1 ( 11/3 -20/3)


Minggu
12

BP 1.8  Kerajinan


Usaha yang berterusan        penuh dengan semangat ketekunan,kecekalan, kegigihan, dedikasi dan berdaya maju dalam melakukan sesuatu perkara.
Usaha berterusan menjamin kecemerlangan
Daya usaha pasti membawa kejayaan
·         Usaha yang berterusan bagi memastikan kejayaan dalam pelbagai bidang
-          Sukan
Ekonomi


1.       Berusaha secara berterusan dalam pelbagai bidang sehingga berjaya.
2.       Rujuk juga objektif     1-3 Buku Teks Unit 8       
MS 42.


i.  Mengumpul maklumat tentang
    kejayaan negara dalam bidang
    sukan dan ekonomi.
ii.Rujuk Aktiviti Buku Teks Unit 8.
iii Aktiviti tambahan mengikut
      kreativiti guru dan aras
      pencapaian murid.

Unit 8


Kerajinan Penentu Kejayaan


Minggu
13 dan 14

BP 1.9 Kasih Sayang


Kepekaan dan perasaan cinta yang mendalam serta berbekalkan yang lahir daripada hati yang ikhlas.














Sayangi diri hargai kehidupan


Gejala HIV/AIDS mengancam kehidupan
·         Sedar akan punca dan akibat gejala HIV/AIDS

·         Tidak terlibat dengan gejala yang boleh menyebabkan HIV/AIDS
·         Usaha membantu penghidap HIV/AIDS




1. Menyayangi diri
    dengan menjauhi
    gejala yang boleh
     menyebabkan
    HIV/AIDS
2. Membantu dan
    memberi sokongan
    moral kepada
    penghidap HIV/AIDS.   
3. Rujuk juga objektif 
   1-4 Buku Teks Unit 9
   MS 48    




i.  Sumbang saran tentang sebab,
    akibat dan cara mengelakkan diri
    daripada terlibat dengan gejala
    HIV/AIDS.
ii.  Menghasilkan esei bertajuk
     ‘Gejala HIV/AIDS mengancam
      manusia’
iii.  Ceramah oleh wakil majlis
      AIDS Malaysia.

iv. Rujuk aktiviti buku teks Unit 9.   iii Aktiviti tambahan mengikut
      kreativiti guru dan aras
      pencapaian murid.

Unit 9


Hidup Bermakna Tanpa AIDS


Minggu
15

BP 1.10 Keadilan


Tindakan dan keputusan yang saksama serta tidak berat sebelah.
Pemerhatian yang adil, rakyat sejahtera
Prinsip keadilan kerajaan menjamin kesamarataan
·         Layanan yang adil kepada rakyat jelata
-          Pendidikan
-          Kesihatan
-          Infrastruktur





1. Menerima prinsip
    keadilan yang
   diamalkan kerajaan
2. Rujuk juga objektif    
   1-3 Buku Teks Unit
   10  MS 54.


i.   Kaji selidik tentang
     kemudahan/perkhidmatan asas
     yang disediakan oleh kerajaan di
     kawasan bandar dan luar bandar.
ii. Pidato yang bertama ‘ Peluang-
    peluang pendidikan yang
    disediakan oleh kerajaan’
iii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 10.
iv Aktiviti tambahan mengikut
      kreativiti guru dan aras
      pencapaian murid.

Unit 10


Pembangunan Untuk Semua Menjamin Kemakmuran Negara


Minggu
     16

















Minggu
    17

BP 1.11 Rasional


Boleh berfikir berdasarkan alasan dan bukti yang nyata dan dapat mengambil tindakan berasaskan pertimbangan yang wajar.
Amalan sikap rasional mencerminkan kebijaksanan
Kebijaksanaan menimbangkan kesan sesuatu tindakan menjamin hubungan yang harmonis
·         Kebolehan menimbangkan kesan pertuturan dan perlakuan terhadap diri dan orang lain
-          Anggota keluarga
-          Rakan
-          Jiran




1.        Berupaya menimbangkan kesan setiap pertuturan dan perlakuan.
2.        Rujuk juga objektif 1-3 Buku Teks Unit 11 MS 59.


i.  Mengkaji dialog (skrip/rakaman)
    yang menggambarkan
    penyelesaian masalah/membuat
    keputusan tanpa pertelingkahan
    secara adil.
ii. Mengkaji skrip
    drama/sketsa/rakaman yang
     menggambarkan penyelesaian
     masalah/membuat keputusan
     tanpa pertelingkahan.
iii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 11.
iv Aktiviti tambahan mengikut
      kreativiti guru dan aras
      pencapaian murid.

Unit 11


Bijak Bertindak Menjamin Kesejahteraan

BP 1.12 Kesederhanaan


Bersikap tidak keterlaluan dalam membuat pertimbangan dan tindakan sama ada dalam pemikiran, pertuturan atau perlakuan tanpa mengabaikan kepentingan diri dan orang lain.





























Kesederhanaan amalan mulia


Kesederhanaan menjamin kesejahteraan bersama
·         Amalan kesederhanaan dalam menyambut sesuatu majlis, perayaan dan hari kebesaran
-          Majlis keluarga
-          Majlis di sekolah
-          Perayaan agama/kaum
-          Hari kebesaran negara



1.        Mengamalkan sikap bersederhana dalam memyambut sesuatu majlis, perayaan dan hari kebesaran.
2.        Menerima amalan kesederhanaan oleh keluarga, sekolah dan kerajaan
3.        Rujuk juga objektif 1-2 Buku Teks Unit 12 MS 65.


i.   Senarai semak reaksi individu
     terhadap amalan kesederhanaan
    semasa menyambut perayaan/hari
    kebesaran
ii.  mengumpul maklumat/gambar
     tentang sambutan
    kenduri/perayaan/hari kebesaran
    dan berbincang tentang amalan
    kesederhanaan semasa sambutan
    majlis berkenaan.
iii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 12.
iv Aktiviti tambahan mengikut
      kreativiti guru dan aras
      pencapaian murid.

Unit 12


Berhemat Dalam Perbelanjaan



Minggu
   18














Bidang Pembelajaran (BP) 2:
Nilai Berkaitan dengan kekeluargaan
Kandungan Akademik
Objektif/Hasil Pembelajaran
 Aktiviti Pembelajaran
Panduan Guru /
Buku Teks

BP 2.1 Kasih Sayang terhadap
    Keluarga

        Perasaan cinta , kasih dan
        sayang yang mendalam dan
        berkekalan terhadap
        keluarga.











Kerukunan rumah tangga menjamin kesejahteraan keluarga

Kasih sayang ibu bapa membentuk kebahagiaan keluarga
·         Peranan ibu bapa mendidik anak-anak dengan penuh kasih sayang
-          Mengasuh
-          Memberi pendidikan











1.  Menerima peranan
     ibu bapa dan mentaati
     asuhan dan
     didikannya.
2. Rujuk juga objektif
     1-3 Buku Teks Unit
     13 MS 72.




i.   Menyenaraikan peranan ibu
     bapa.

ii.  Melakonkan kehidupan sebuah
     keluarga dan membuat
     penilaian/ramalan.
iii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 13.

iv Aktiviti tambahan mengikut
      kreativiti guru dan aras
      pencapaian murid.



Unit 13



Kasih Dicurah Asuhan Ditaati

Minggu 19
PENTAKSIRAN KENDALIAN BERASASKAN SEKOLAH (PKBS) 2

 

PEPERIKSAAN PERTENGAHAN TAHUN PENGGAL 2




Minggu
    20 & 21

BP 2.1Hormat dan Taat
   kepada Anggota
   Keluarga

Memuliakan setiap anggota
keluarga dengan berinteraksi dan ember layanan secara bersopan untuk mewujudkan keluarga yang harmoni.


Hormat budaya keluarga demi kesejahteraan bersama


Prinsip kekeluargaan membentuk imej keluarga
·         Amalan prinsip kekeluargaan
-          Peraturan
-          Maruah
-          Keputusan keluarga







1.       Menerima dan mematuhi prinsip-prinsip dalam keluarga.
2.       Rujuk juga objektif 1-3 Buku Teks Unit 14 MS 78.




iii.                  Bercerita tentang prinsip
    kekeluargaan masing-masing
    - Peraturan, maruah dan
      keputusan keluarga.
ii.  Mencipta prinsip kekeluargaan
     yang diingini.
iii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 14
iv Aktiviti tambahan mengikut
      kreativiti guru dan aras
      pencapaian murid.

Unit 14



Prinsip Kekeluargaan Asas Keharmonian

Minggu 22 &23

CUTI PERTENGAHAN TAHUN 2011 ( 27 MEI – 11 JUN)


Minggu
    24
























Minggu
    25









BP 2.3 Mengekalkan Tradisi
    Kekeluargaan

        Menerima, menghormati
        dan mengamalkan sesuatu
        kebiasaan, adat dan
        kepercayaan yang diwarisi
        secara turun-menurun
        dalam keluarga
       




Tradisi kekeluargaan pengikat keluarga bahagia

Amalan adat dan pantang larang menjamin tradisi kekeluargaan
  • Amalan adat dan pantang larang memelihara keharmonian keluarga
-          Kelahiran
-          Perkahwinan
-          Kematian






iii.                  Menjaga nama baik
     dan maruah keluarga

iii.                  Rujuk juga objektif
    1-3 Buku Teks Unit
    15 MS 83.




I    Mengumpul maklumat tentang
     adat dan pantang larang
     keluarga.
ii.  Menyediakan buku skrap tentang
     adat dan pantang larang keluarga
iii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 15
iv Aktiviti tambahan mengikut
      kreativiti guru dan aras
      pencapaian murid.



Unit 15



Amalan Adat Warisan Keluarga



BP 2.4 Tanggungjawab
             terhadap Keluarga
Kewajipan yang harus dilaksanakan oleh setiap individu terhadap keluarga untuk melahirkan keluarga bahagia,meningkatkan imej dan menjaga maruah keluarga.










Kesejahteraan hidup berkeluarga memartabatkan maruah keluarga.


Maruah keluarga tanggungjawab anggotanya
·         Tanggungjawab memelihara maruah keluarga
- Usaha meningkatkan kemajuan
  diri dan keluarga
- Tidak melibatkan diri dalam  
          perlakuan yang tidak sihat.










1.       Menjaga nama baik
       dan maruah
       keluarga.
2.       Rujuk juga objektif
1-3   Buku Teks Unit
       16 MS 89.


iii.                  Perbincangan tentang watak yang
    menjaga maruah keluarga
    berdasarkan tayangan
    filem/drama.
ii.  Menyediakan peta minda tentang
     perkara-perkara yang boleh dan
     tidak boleh dilakukan dalam
     menjaga maruah keluarga.
iii.  Rujuk juga aktiviti buku teks
     Unit 16.
Iv Aktiviti tambahan mengikut
      kreativiti guru dan aras
      pencapaian murid.

Unit 16


Maruah Keluarga Impian Bersama





Minggu
26
Bidang Pembelajaran (BP)3:
Nilai Berkaitan dengan Alam Sekitar
Kandungan Akademik
Objektif/Hasil Pembelajaran
 Aktiviti Pembelajaran
Panduan Guru /
Buku Teks

BP 3.1  Menyayangi dan   
             Menghargai Alam
             Sekitar
       Kesedaran tentang perlunya
       memelihara dan memulihara
       alam sekeliling untuk
       mengekalkan keseimbangan
       ekosistem.

Alam sekitar berkualiti menjamin kesejahteraan bersama


Penjagaan alam sekitar tanggungjawab bersama
·         Penglibatan dalam menjaga keseimbangan ekosistem
-          Individu
-          Berkumpulan





1.   Melibatkan diri
      dalam pelbagai
      aktiviti penjagan
      alam sekitar.
2.  Rujuk juga objektif
     1-3 Buku Teks Unit
     17 MS 95.

i.   Mengumpulkan gambar dan
     keratan akhbar tentang perlakuan
     individu yang menjaga alam
     sekeliling.
ii.  Sumbang saran tentang sebab,
     akibat dan cara mengawal
     pencemaran.
iii. Rujuk juga aktiviti buku teks
      Unit 17.
iv Aktiviti tambahan mengikut
      kreativiti guru dan aras
      pencapaian murid.


Unit 17



Pemeliharaan Alam Sekitar Tanggungjawab Bersama



Minggu
    27











BP 3.2 Keharmonian antara
             Manusia dengan Alam
             Sekitar.
Keadaan saling memerlukan
hubungan yang harmonis antara manusia dengan alam sekeliling supaya kualiti kehidupan manusia dan alam sekeliling terpelihara.






·         Udara bersih anugerah Tuhan yang tidak ternilai

Udara bersih menjamin hidup sihat.
·         Punca pencemaran udara dan kesaanya
·         Peranan pelbagai pihak dalam menangani pencemaran alam sekitar.





1.  Tidak melibatkan diri
     dalam kegiatan yang
     boleh mencemarkan
     udara.
2.  Rujuk juga objektif
     1-3 Buku Teks Unit
     102.





i. Mengumpul maklumat tentang
   sebab, akibat dan cara mengawal
   pencemaran dari media cetak dan
   elektronik.
ii. Projek-projek pengawalan
    pencemaran udara
- Projek kitar semula
- Projek pelupusan
         sampah
iii. Rujuk juga aktiviti buku teks
     Unit 18.
iv Aktiviti tambahan mengikut
      kreativiti guru dan aras
      pencapaian murid

Unit 18



Udara Bersih Hidup Selesa









Minggu
  28












3.3    Kemapanan Alam Sekitar


Pengekalan keseimbangan alam sekeliling sebagai tanggungjawab bersama untuk kesejahteraan hidup.
Pengekalan sumber laut sebagai warisan alam

Pengekalan sumber laut tanggungjawab bersama
·         Kepentingan laut dan lautan kepada manusia
-          Sumber Protein
-          Sumber tenaga
·         Tenggungjawab melindungi dan mengekalkan hidupan marin
-          Penyu
-          Dugong dugon
-          Terumbu karang
1.  Menyedari    
     kepentingan laut dan
     lautan kepada
     manusia.
2.  Bertanggungjawab
     melindungi dan
     mengekalkan hidupan
     marin.
3.  Rujuk juga objektif  
     1-3  Unit 19 MS 109.
i.   Tayangan filem dokumentari
     tentang kepentingan laut dan
     lautan kepada kehidupan.
ii.  Menulis surat penghergaan
     kepada organisasi yang
     melindungi hidupan marin.
iii. Melibatkan diri dengan projek
     yang dijalankan melindungi
     hidupan marin.
  iv. Rujuk juga aktiviti buku teks
      Unit 19.
  v Aktiviti tambahan mengikut
      kreativiti guru dan aras
      pencapaian murid.

 

Unit 19



Sumber Laut Terpelihara Manfaat Bersama

Minggu
  29
3.4    Peka terhadap isu-isu
Alam Sekitar


Prihatin terhadap persoalan yang berkaitan dengan alam sekeliling dan berusaha menyelesaikannya
Tindakan bertanggungjawab menjamin kualiti alam sekitar


Aktiviti terancang menjamin kualiti alam sekitar
·         Pengurusan aktiviti manusia secara terancang
-          Pembangunan yang terancang
-          Tiada pembakaran terbuka
-          Pembuangan sisa toksik secara terancang dan terkawal.
1.  Lebih prihatin
     terhadap isu alam
     sekitar dan
     melibatkan diri dalam
     aktiviti menjaganya.

2. Rujuk juga objektif
    1-3 Buku Teks Unit
    20 MS 115.
i.   Aktiviti kreatif seperti mencipta
     puisi/cogan kata/lirik dan
    melukis poster tentang penjagaan
    alam sekitar.
ii.  Mengumpul maklumat/membuat
     kajian kes tentang kagiatan yang
     merosakkan alam sekitar
     - Penerokaan hutan/pembalakan
       haram
iii. Rujuk juga aktiviti buku teks
      Unit 20
iv  Aktiviti tambahan mengikut
      kreativiti guru dan aras
      pencapaian  murid.

 

Unit 20



Masyarakat Prihatin Alam Terpelihara


Minggu
30

 

PEPERIKSAAN PERCUBAAN PMR 2011



















Minggu 
31


Nilai dan Penerangan
BP 4 Nilai Berkaitan Dengan
         Patriotisme
Kandungan Akademik
Objektif/Hasil Pembelajaran
 Aktiviti Pembelajaran
Panduan Guru /
Buku Teks

4.1    Cinta akan Negara


Perassan sayang dan bangga kepada negara serta meletakkan kepentingan negara melebihi kepentingan diri
.
Sayangi khazanah negara, warisan bangsa

Khazanah negara kebanggaan kita
·         Khazanah negara dihargai dan dipelihara
-          Seni bina negara
-          Tempat-tempat bersejarah
-          Warisan kesenian negara



1.       Berbangga dengan khaanah negara.
2.       Menyokong segala usaha pemeliharaan khazanah negar.
3.       Rujuk juga objektif      
1-3   Buku Teks Unit
21 MS 122



i.    Aktiviti permainan tradisional
-          congkak, gasing dan wau
ii.   Buku skrap tentang khazanah
      negara dalam aspek seni bina
      negara, tempat-tempat
      bersejarah dan warisan kesenian
      negara.
iii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 21.
iv Aktiviti tambahan mengikut
      kreativiti guru dan aras
      pencapaian murid.
Unit 21


Khazanah Negara
Warisan Bersama

4.2    Taat Setia kepada Raja dan Negara

Kepatuhan dan kesetiaan yang berkekalan kepada Raja dan negara.
Rukun Negara asas pegangan hidup rakyat

Prinsip Rukun Negara dihayati bersama
·         Kepentingan prinsip Rukun Negara
·         Usaha untuk menghayati dan mengamalkan prinsip Rukun Negara.


1.  Memghayati dan
     mengamalkan
     prinsip Rukun Negara
2. Rujuk juga objektif
    1-3 Buku Teks Unit
     22 MS 130.
i.   Menyenarai perlakuan yang
     menunjukkan penghayatan
     terhadap Prinsip Rukun Negara
ii.  Minggu Penghayatan Rukun
     Negara
     Contoh aktiviti : kuiz/cogan kata/
     melukis poster.
iii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 22.
iv Aktiviti tambahan mengikut
      kreativiti guru dan aras
      pencapaian murid.

Unit 22



Rukun Negara Asas Kesetiaan.

4.3    Sanggup Berkorban untuk Negara
  
        Kerelaan melakukan atau
        menyerahkan sesuatu 
         termasuk nyawa sebagai
         tanda kebaktian untuk
         negara.

Kesediaan rakyat berkorban untuk program negara menjamin kecemerlangan negara
Kesediaan menjayakan pelbagai program negara bermula dari hati
·         Kesediaan dan kesanggupan rakyat menjayakan pelbagai kempen negara
-          Melancong Dalam Negeri
-          Belilah Barang Buatan Malaysia
-          Masyarakat Penyayang
1   Menyokong dan
     melibatkan diri dalam
     pelbagai kempen
     negara
2.  Rujuk juga objektif
     1-2 Buku Teks Unit
     23 MS 137.
i.   Mencipta/mengumpul risalah
     tentang tempat-tempat
     pelancongan dalam negara.
ii.  Pemeran Barangan Buatan
     Malaysia di bilik darjah.
iii. Kutipan derma untuk Hari
     Pahlawan.
iv. Rujuk aktiviti buku teks Unit.23
v Aktiviti tambahan mengikut
      kreativiti guru dan aras
      pencapaian murid.

Unit 23



Berkorban Demi Kemajuan Negara





















Minggu
32

 

Bidang Pembelajaran 5

Nilai Berkaitan dengan
Hak Asasi Manusia.

5.1    Melindungi Hak Kanak-kanak

Membela, memberi naungan dan memelihara hak kanak-kanak bagi menjamin kehidupan mereka yang sempurna.










Pendidikan sempurna membentuk insan cemerlang

Pendidikan menjamin masa depan anak-anak
·         Pembentukan insan berakhlak mulia melalui pendidikan formal dan tidak formal tanggungjawab bersama
-          Ibu bapa
-          Guru
-          Masyarakat
-          Media massa








1.  Berhak mendapat
     didikan dan ilmu
      pengetahuan.
2.   Memahami dan
     menerima bahawa ibu
     bapa, guru,
     masyarakat dan
     media massa
     bertanggungjawab
     memberikan
     pendidikan kepada
     anak-anak.
3.   Rujuk juga objektif
      1-3 Buku Teks Unit
      24 MS 143.








i.  Perbincangan tentang peranan ibu
    bapa, guru, masyarakat dan media
    massa dalam memberi pendidikan
    kepada anak-anak.
ii. Pidato bertajuk ‘Kepentingan
     kanak-kanak memperoleh
     pendidikan yang sempurna’
iii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 24.
iv Aktiviti tambahan mengikut
      kreativiti guru dan aras
      pencapaian murid.

 





Unit 24


Pendidikan Membentuk Keperibadian Mulia

5.2    Menghormati Hak Wanita
  
        Melindungi dan
        mengiktiraf wanita
        sebagai individu yang
        boleh memberi sumbang-
        an dalam pembangunan
        keluarga, masyarakat dan
        negara.
Pengiktirafan hak wanita menjamin kebahagian keluarga

Hak wanita sebagai isteri, ibu dan pendidik serta pengasuh dalam kehidupan berkeluarga
·         Hak wanita sebagai isteri seperti mana dalam ‘ikrar nikah’
·         Hak wanita sebagai ibu
-          Pengurusan keluarga
-          Peranan sebagai pendidik dan pengasuh



1.  Menerima wanita
     sebagai angota
     penting dalam
     keluarga
2.  Menghormati peranan
     wanita sebagai ibu
     yang menguruskan
     rumah tangga.
3.  Rujuk juga objektif
      1-3 Buku Teks Unit
      25 MS 149.




i.   Forum – ‘Peranan wanita dalam
     keluarga’
ii.  Pantomin – hari Ibu
iii. Rujuk juga aktiviti buku teks
      Unit 25.
iv Aktiviti tambahan mengikut
      kreativiti guru dan aras
      pencapaian murid.

Unit 25



Wanita Insan Istimewa

















Minggu
33






5.3    Melindungi Hak Pekerja

Menghormati,menghargai dan mengiktiraf perkhidmatan,jasa dan sumbangan golongan pekerja dalam pembangunan negara.



Pengiktirafan terhadap pekerja pemangkin produktiviti
Hak pekerja untuk mendapat pengiktirafan
·         Jasa dan sumbangan pekerja perlu dihargai
-          Hari Pekerja
-          Ganjaran dan penghargaan





1. Menyokong usaha
    mengiktiraf jasa dan
    sumbangan pekerja
2.Rujuk juga objektif
    1-3 Buku Teks unit
     26  MS 155.

i.   Sumbang saran/perbincangan
    tentang sumvangan pekerja dalam
    kehidupan seharian.
ii. Mengumpul maklumat tentang
    objektif Hari Pekerja disambut
    setiap tahun.
iii.Mencipta slogan bagi mengiktiraf
    sumbangan pekerja kepada
    negara.
iv. Rujuk aktiviti buku teks Unit 26
v Aktiviti tambahan mengikut
      kreativiti guru dan aras
      pencapaian murid.

Unit 26


Pekerja : Jasamu Dihargai, Hakmu Diiktiraf
5.4    Menghormati Hak Golongan Kurang Berupaya
Memberi layanan yang bersopan kepada golongan kurang berupaya supaya tidak berasa tersisih dan mengiktiraf mereka sebagai insan ciptaan Tuhan.

Kecacatan bukan penghalang produktiviti

Golongan kurang berupaya mampu menyumbang kepada negara
·         Peranan dan sumbangan golongan kurang berupaya dalam pelbagai bidang
-          Ekonomi
-          Sosial
-          Agama


1   Menerima bahawa
     golongan kurang
     berupaya juga dapat
     menyumbang dalam
     pelbagai bidang

2.  Rujuk juga objektif
     1-2 Unit 27 MS 160.


i.  Lawatan ke rumah golongan
    kurang berupaya
ii. Membuat folio tentang
    individu/golongan kurang
    berupaya yang berjasa
iii.Rujuk aktiviti buku teks Unit 27.
iv Aktiviti tambahan mengikut
      kreativiti guru dan aras
      pencapaian murid.

Unit 27



Kecacatan Bukan Penghalang
Minggu
34
5.5    Melindungi Hak Pengguna
Membela dan memelihara hak individu untuk menjadi pengguna yang berilmu,mendapat perkhidmatan serta barangan yang berkualiti dan tidak mudah dieksplotasi.





Pendidikan kepenggunan membantu mengenakkan hak pengguna
Pengetahuan kepenggunan pemangkin kualiti barangan dan perkhidmatan
  • Pendidikan kepenggunaan mendidik pengguna bersikap lebih rasinal
-          Pilihan barangan dan perkhidmatan berdasarkan harga dan kualiti
-          Menyuarakan ketidakpuasan hati
-          Tuntutan ganti rugi melalui pampasan
Tuntutan terhadap alam sekitar yang bersih dan selamat.

1.   Menggunakan
     pengetahuan
     kepenggunaan dalam
     menegakkan hak
     sebagai pengguna

2. Rujuk juga objektif
    1-3 Buku Teka Unit
    28  MS 169.


i. Ceramah tentang pendidikan kepenggunaan oleh ahli kelab pengguna.
ii. Manulis surat/artikel menyuarakan ketidakpuasan hati tentang barangan yang dibeli atau perkhidmatan yang diterima.
iii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 28.
iv Aktiviti tambahan mengikut
      kreativiti guru dan aras
      pencapaian murid.

Unit 28



Pengguna Bijaksana Hak Terbela














Minggu
36




 








Nilai dan Penerangan

Bidang Pembelajaran 6

Nilai Berkaitan Dengan Demokrasi.
Kandungan Akademik
Objektif/Hasil Pembelajaran
Aktiviti Pembelajaran
BBM
Panduan Guru  /Buku Teks

6.1 Mematuhi Peraturan dan 
      Undang-undang.

      Menerima dan mematuhi
      peraturan dan undang-
      undang yang telah
      ditentukan tanpa mengira
      sesiapa dan di mana
      seseorang itu berada.





Undang-undang menjamin kesejahteraan masyarakat

Undang-undang membantu  masyarakat berdisiplin
  • Salah laku perlu diatasi berlandaskan undang-undang
-          Gengsterisme
-          Vandalisme
-          Pengedaran/penjualan bahan media ebrunsur lucah
-          Menciplak hasil ciptaan orang lain.


1   Tidak melibatkan diri
     dalam kegiatan yang
      menyalahi peraturan
      dan undang-undang

2.  Rujuk juga objektif
     1-3 Buku Teks Unit
      29   MS 176.



i. Ceramah tentang salah laku yang
    perlu diatasi berdasarkan undang-
    undang.
ii. Forum.sketsa tentang kegiatan
    yang menyalahi peraturan dan
    undang-undang
iii.Tayangan filem tentang salah
     laku
iv. Rujuk aktiviti buku teks Unit 29.
v Aktiviti tambahan mengikut
      kreativiti guru dan aras
      pencapaian murid.

Unit 29




Mematuhi Undang-undang Asas Kejahteraan

6.2 Kebebasan Bersuara

      Kebebasan berucap dan
      mengeluarkan fikiran
      dengan batasan tertentu
      bagi menjaga keselamatan
      dan ketenteraman.


Kebebasan bersuara mencerminkan kematangan diri.
Amalan berfikir sebelum bersuara menjamin keputusan terbaik
  • Amalan berfikir sebelum bersuara
-          Proses membuat keputusan dan
        mengambil tindakan

1   Berfikir sebelum
      bersuara

2.Rujuk juga objektif
   1-3 Buku Teks Unit   
    30   MS 182.


i.    Sumbang saran untuk
       menyelesaikan masalah tentang
       sesuatu isu dan membuat
       keputusan
ii.   Sesi perbincangan antara
       pengawas/AJK kelas/pemimpin
       murid dengan murid-murid lain
       untuk menyelesaikan sesuatu
       masalah.
iii . Rujuk aktiviti buku teks Unit
      30.
iv Aktiviti tambahan mengikut
      kreativiti guru dan aras
      pencapaian murid.

Unit 30



Berfikir Sebelum Bersuara
















Minggu
     37
















































Minggu
  37










 












Minggu
37









6.3 Kebebasan Beragama


Kebebasan setiap individu untuk menganuti dan mengamalkan agamanya seperti yang diperuntukkan dalam Perlembagaan Malaysia.




Kebebasan mendapat pendidikan agama menjamin kesejahteraan bersama
Rakyat Malaysia bebas mendapat pendidikan agama
  • Peluang mendapat pendidikan agama seperti yang diperuntukan
-     Pendidikan formal dan tidak
       formal ( Institusi pendidikan,
       rumah, tempat-tempat
       beribadat)


1  Menerima bahawa
     setiap individu bebas
     mendapat pendidikan
     agama.
2.  Mendapat pendidikan
     agama secara formal
     atau tidak formal.

3. Rujuk juga objektif
    1-3 Buku Teks Unit
    31  MS 187


i. Mencari maklumat daripada
   internet tentang pendidikan agama
   dan membincangkannya.

ii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 31.
iii Aktiviti tambahan mengikut
      kreativiti guru dan aras
      pencapaian murid.


 

Unit 31



Pendidikian Agama Menjana Kesejahteraan Negara






6.4     Penglibatan Diri dalam 
Pembangunan Negara

Kebebasan untuk melibatkan diri dalam pelbagai aktiviti pembangunan negara dengan mematuhi peraturan,undang-undang dan Perlembagaan Malaysia.



Program negara dijayakan bersama


Pelaksanaan kempen negara tanggungjawab bersama
  • Tangungjawab pelbagai pihak bagi menjayakan kempen-kempen yang dianjurkan demi kemajuan negara
-          Agensi kerajaan
-          Badan bukan kerajaan
-          Pihak swasta
-          Individu

1   Melibatkan diri dalam
     menjayakan kempen-
     kempen yang
     dianjurkan demi
     kemajuan negara

2.  Rujuk juga objektif
     1-3 Buku Teks Unit
     32 MS 193.


i.  Melukis poster kempen yang
    dianjurkan
i.  Pertandingan mencipta/melukis
    logo/tema sempena sesuatu
    kempen
iii.Perbincangan tentang lirik lagu
    bagi sesuatu sambutan kempen.
iii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 32.
iv Aktiviti tambahan mengikut
      kreativiti guru dan aras
      pencapaian murid.

 

Unit 32



Penglibatan Diri Dalam Pembangunan Negara Tanggungjawab Bersama


6.5     Sikap Keterbukaan

Bersedia memberi dan menerima pandangan, pembaruan dan kritikan selaras dengan kebenaran fakta dan norma masyarakat Malaysia.







Sikap terbuka menjamin kebaikan semua pihak
Amalan sikap terbuka menjamin hubngan yang harmonis
  • Amalan skap keterbukaan untuk membuat keputusan dan menyelesaikan masalah dalam pelbagai situasi
-          Perbincangan dan mesyuarat
              (keluarga, rakan, guru dan
              anggota masyarakat)



1.       Bersikap terbyuka dalam membuat keputusan dan menyelesaikan sesuatu masalah dalam pelbagai situasi.
2.       Rujuk juga objektif    1-2 Buku Teks Unit 33  MS 199.




i.  Senarai semak : penilaian kendiri
    tentang sikap keterbukaan murid.

ii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 33.
iii Aktiviti tambahan mengikut
      kreativiti guru dan aras
      pencapaian murid.

 

Unit 33


Sikap Keterbukaan Membentuk Hubungan Harmonis

Bidang Pembelajaran 7

Nilai Berkaitan Dengan Keamanan dan Keharmonian

Kandungan Akademik
Objektif/Hasil Pembelajaran
Aktiviti Pembelajaran
BBM
Panduan Guru  /Buku Teks

7.1    Hidup Bersama Secara Aman
Hidup berbaik-baik antara satu sama lain dengan mengutamakan kedamaian dan keharmonian hidup tanpa mengira agama,bangsa,dan budaya.









Penyelesaian konflik tanpa keganasan menjamin keamanan
Penyelesaian konflik secara diplomasi demi kebaikan bersama
  • Saling membantu dan bersama-sama menjayakan pelbagai dasar negara
-          Ekonomi
-          Sosial





1. Menyokong dan
     melibatkan diri dalam
     menjayakan dasar
     negara

2. Rujuk juga objektif
    1-3 Bukur Teks Unit
    34 MS 206.






i.  Menghasilkan peta minda tentang
    matlamat, objektif, pelaksanaan
    dan kesan sesuatu dasar kerajaan.
ii. Kajian tentang keberkesanan
     sesuatu program pembangunan
     negara kepada kerajaan dan
     rakyat.
iii. Rujuk  aktiviti buku teks Unit
      34.
iv Aktiviti tambahan mengikut
      kreativiti guru dan aras
      pencapaian murid.


Unit 34



Diplomasi Menjana Keamanan









7.2    Saling Membantu dan Bekerjasama
Usaha yang baik dan mambina yang dilakukan bersama pada peringkat individu,komuniti atau negara untuk mencapai sesuatu matlamat.














Rakyat pemangkin kejayaan dasar negara
Dasar negara dijayakan bersama
  • Saling membantu dan bersama-sama menjayakan pelbagai dasar negara
-          Ekonomi
-          Sosial



1.Menyokong dan
   melibatkan diri dalam
   menjayakan dasar
   negara.
2. Rujuk juga objektif
    1-2 Buku Teks Unit
    35  MS 212.




 i.  Menghasilkan peta minda
      tentang matlamat/objektif,
      pelaksanaan dan kesan sesuatu
      dasar kerajaan.
ii.  Kajian tentang keberkesanan
     sesuatu program pembangunan
     negara kepada kerajaan dan
     rakyat.
iii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 35.
iv Aktiviti tambahan mengikut
      kreativiti guru dan aras
      pencapaian murid.


Unit 35


Rakyat Muafakat Negara Berjaya

7.3    Saling Menghormati antara Negara
Menghargai dan memuliakan hubungan antara negara untuk menjamin kesejahteraan sejagat.

Hormat-menghormati antara negara penting untuk kesejahteran sejagat
Kemerdekaan lambing kedaulatan sesebuah negara
  • Kemerdekaan sesebuah negara dihormati
  • Sebarang bentuk pencerobohan terhadap sesebuah negara mesti dielakkan
-          Pencerobohan sempandan
       negara ( daratan, perairan dan
       udara)



1. Menghormati
    kemerdekaan dan
    kedaulatan sesebuah
    negara.
2.  Rujuk juga objektif
     1-3 Buku Teks Unit
      36  MS 220.



i.   Mencari maklumat dari internet
     tentang sejarah kemerdekaan
     negara-negara jiran.
ii.  Mengumpul keratin akhbar
      tentang kes pencerobohan
      sempadan negara-negara di
      dunia dan membuat rumusan.
iii.  Rujuk aktiviti buku teks
      Unit 36.
iv Aktiviti tambahan mengikut
      kreativiti guru dan aras
      pencapaian murid.

Unit 36


Hormat-menghormati Membawa Berkat

Minggu

38


 

UJIAN AMBANG PMR (19 -23 SEPT)


Minggu

39-40

ULANGKAJI PRA- PMR

Minggu
41



PEPERIKSAAN PMR

42-46






AKTIVITI SELEPAS PEPERIKSAAN PMR


0 comments:

Post a Comment